Lokalita sa preslávila v 50. a 60. rokoch nálezom pozostatkov desiatich neandertálcov, vďaka ktorému verejnosť prestala na našich vzdialených príbuzných nazerať ako na brutálne a tupé stvorenia.
Vďaka peľu nájdenému v blízkosti kostier začali totiž archeológovia špekulovať, že títo pravekí ľudia svojich mŕtvych pochovávali s kvetinami, píše Reuters.
Vedci v utorok oznámili, že v jaskyni Šánidar v horách autonómneho Kurdistanu našli rozdrvenú lebku a dobre zachovaný trup dospelého neandertálca, ktorý žil zhruba pred 70-tisíc rokmi.
Jedinec, u ktorého si vedci nie sú istí pohlavím, bol pomenovaný Šánidar Z a v čase smrti mal okolo 40 či 50 rokov. Jeho pozostatky sa dochovali v lepšom stave ako tie objavené o desiatky rokov skôr.
Hypotéza o pohrebných rituáloch neandertálcov spôsobila medzi odborníkmi i verejnosťou pred 60 rokmi rozruch. Sedem dospelých a tri deti ležali pohromade a jednu z kostier obklopovali kôpky peľu.
Vtedajšieho vedúceho archeológa Ralpha Soleckého z Kolumbijskej univerzity v New Yorku to viedlo k presvedčeniu, že neandertálci zosnulých pochovávali s kvetinami a že teda boli schopní vytvárať vlastnú kultúru.
Kritici však dodnes teóriu o pohrebe s kvetinami namietajú proti - peľ sa do vzoriek pôdy z náleziska mohol dostať napríklad vďaka ľuďom pracujúcim a žijúcim vnútri jaskyne, hlodavcom stavajúcim si nory či hmyzu.