Preteky vo výškach sú veľmi populárne
Pohyb v prírodnom prostredí je to, čo odlišuje trail running od klasickeho behu. Môže pri tom ísť o nenáročný beh v prírode, ale aj tzv. sky run – tzv. beh do neba, ktorý resp. beh do vrchu. Na Slovensku sa behá Slovenský pohár v behu do vrchu, alebo aj tzv. Tatranská šelma, čo je úžasný beh na Slavkovský štít. Nemožno zabudnúť niekoľko desaťročí organizovaný nádherný beh - Psotkov memoriál vo Vysokých Tatrách. Najlepší trail runneri nezriedka bežia na najvyššie kopce planéty, alebo prekonávajú viac ako stokilometrové vzdialenosti na jeden záťah v najextrémnejších prírodných podmienkach. Často sa behá bez ohľadu na dennú dobu. Bežať môžete cez deň, ale aj v noci pri svetle čelovej lampy.
Mnoho bežcov chce skúsiť vymeniť asfaltové behy za výzvu v kopcoch. Dôvod je jednoduchý- trailové behy dodávajú pocit slobody. Pobyt v kopcoch počas dňa i noci je napokon vždy výnimočný. Výsledkom je, že každoročne sa počet trailových pretekov zvyšuje, a to na Slovensku, v Európe i celosvetovo. Bežci chcú dobíjať hory, a to nielen v lete, ale už dokonca aj v zime.
Ak sa na podobné preteky prihlásite, čo sa spravidla deje vo veľkom časovom predstihu pred termínom štartu, budete mať extra porciu motivácie do denného tréningu. Tá sa zíde predovšetkým v zime, kedy nie je jednoduché behať v neustálej tme a mraze. Na druhej strane, mnohí trailoví bežci skrátka milujú beh vonku a v horách, a to bez ohľadu na počasie. A na konci dňa, keď máte jasný cieľ v podobe kúpeného štartu na prestížne trailové preteky, určite budete trénovať tvrdšie ako kedykoľvek predtým. Každé trailové preteky majú svoje špeciálne a neopakovateľné kúzlo. Veľa závisí od konkrétnej lokality, regiónu, ale aj času, keďže viaceré trialy sa bežia v noci. Neberte to v zlom, ale každé preteky sú tvrdé! Niektoré viac, iné menej, niektoré sú dlhšie, iné majú zase väčšie prevýšenie. Navyše v horách môže počasie spraviť z preteku s pokojným priebehom doslova horor. To je práve na trialoch to vzrušujúce- nech sa pripravíte akokoľvek, vždy vás niečo môže prekvapiť a zaskočiť.
Viaceré preteky ponúkajú rôzne dĺžky trate, takže nebuďte vydesení, ak daný pretek má v názve „ultra“. Vo veľkej väčšine prípadov sú k dispozícii aj kratšie vzdialenosti pre začiatočníkov a pre bežcov, pre ktorých je to prvá trailová skúsenosť.
Trailové výzvy u nás doma
Na Slovensku sa dá behať v prírode takmer všade. Urbanizácia nie je až tak veľká na rozdiel od skutočných veľkomiest sveta. V prírode ste veľmi rýchlo. K najkrajším lokalitám pre trailový beh patria nasledovné slovenské pohoria.
- Veľká Fatra - perfektný hôľny terén, nekonečné horské lúky s ideálnym profilom trasy, zaujímavé vrcholy a čarovné výhľady, dobré značenie a chaty.
- Malá Fatra - krásna horská príroda a chodníčky, dobré značenie, chaty, divoká lúčanská časť Malej Fatry, to je to čo trail runner potrebuje.
- Nízke Tatry - takmer stokilometrový hrebeň dosahuje dvetisícmetrovej výšky, ponúka všetky top atribúty vysokohorskej prírody, dobré značenie a chodníky idáalne pre horský trailový beh.
- Západné a Vysoké Tatry - krásne vysokohorské behanie, miestami je terén pomerne exponovaný.
- Malé Karpaty - raj lesných chodníčkov, možno tu podnikať nekonečné kombinácie, ak sa stratíte, čoskoro aj tak vybehnete na značenom chodníku alebo v neďalekej obci.
Súťažný trail running
Na Slovensku s rastom popularity trail runningu vzrástol aj počet organizovaných pretekov tohto druhu. Niektoré podujatia sú celkom nové, iné sa zmenili z pôvodne diaľkových pochodov na dieľkové behy. Pre ilustráciu uvádzame len niekoľko z týchto podujatí, nakoľko ich počet je v súčasnosti obrovský a líšia dĺžkou i náročnosťou. Trailové behy sa však organizujú po celom Slovensku.
- Nízkotatranská stíhačka (júl 2019)
Nízkotatranská stíhačka (NTS) sú preteky jednotlivcov v kategórii ultra trail s so 105 km dlhou trasou vedúcou z horehronskej obce Telgárt na Donovaly hlavným hrebeňom Nízkych Tatier. NTS je kvalifikačným pretekom pre známy Ultra-Trail du Mont-Blanc.
- Kysucká stovka (marec 2019)
Trasa z dĺžkou 113 km a celkovým stúpaním 4700 m vedie prevažne značenými turistickými chodníkmi Kysuckej vrchoviny, Kysuckých Beskíd a Javorníkov.
- Trnavská stovka (jún 2019)
100 km/3309 m, 169 km/5695 m
100 km: Bratislava, hl. žel. st. - Kamzík - Biely Kríž - Tri kamenné kopce - Pezinská Baba - Čermákova lúka - Vápenná - Buková - Dobrá Voda - Brezová pod Bradlom
169 km: pokračovanie z Brezovej pod Bradlom: Myjava - Vrch slobodných - Veľká Javorina - Mikulčin vrch - Kykula - Trenčín, žel.st.
- Psotkov memoriál (október 2019)
Trať EXTREM:
Dĺžka trasy a prevýšenie: 36 km / cca. 2080m a 19 km/ 880 m
Preteká sa spôsobom rally: 2 merané úseky - časovky a časový limit na absolvovanie celej trasy v lokalite Vysokých Tatier.
- Štefánikov trail (jún 2019)
Beh STEFANIK TRAIL sú 3 paralelné preteky kategórií ULTRA JEDNOTLIVCI / ULTRA ŠTAFETY (2 členovia) / ŠTAFETY (min. 4 – max. 7 členov) po hrebeni Malých Karpát – Štefánikovej magistrále
Najlepšie trailové podujatia v Európe
Rakúsko
- Innsbruck Alpine Trailrun Festival (máj 2019)
- Glossglockner Ultratrail (júl 2019)
- Pitz Alpine Glacier Trail (august 2019)
Nemecko
- Zugspitz Ultratrial (jún 2019)
- Allgäu Panorama Marathon (august 2019)
Taliansko
- Lavaredo Ultratrail (jún 2019)
- Dolomytths Run (júl 2019)
Francúzsko
- Marathon du Mont Blanc (jún 2019)
- Odlo High Trail Vanoise (júl 2019)
- Ultra Trail du Mont Blanc (August 2019)
Švajčiarsko
- Scenic Trail (jún 2019)
- Eiger Ultra Trail (júl 2019)
- Matterhorn Ultraks (August 2019)
Španielsko
- Transvulcania Ultramarathon (máj 2019)
- Buff Epic Trail (júl 2019)
Severské krajiny
- KRSUItra (apríl 2019), Nórsko
- Eco trail Oslo (máj 2019), Nórsko
- Fjällmarathon (prelom júla a augusta 2019, Švédsko)
- Eco trail Stockholm (jún 2019)
- NUTS Karhunkierros (máj 2019), Fínsko