StoryEditor

Rozcvičenie pre vaše veľké preteky

Blížia sa vaše veľké preteky? Potom nezabudnite na dôkladné rozcvičenie. Pomôže vám nielen znížiť riziko zranenia, ale tiež naladí vaše telo na nadchádzajúcu záťaž a pomôže vám k lepšiemu výkonu. A ako by malo vyzerať?

„Ja sa ani nerozcvičujem, zbytočne by som sa unavil,“ povedal mi jeden známy. Pravda, príliš toho nenapreteká a ani nenabehá a na výkon tiež extra nepozerá, ale... Náš pohybový aparát vydrží síce dosť, avšak nie všetko. S podobnou predpretekárskou prípravou je to viac menej čakanie na problém.

Iný známy, ktorý behá síce pravidelne a veľa, ale preteká iba raz za rok, sa raz rozhodol poňať svoje rozcvičenie na preteky naozaj veľmi zodpovedne. Deň pred štartom si dal abecedu, odrazy, hoci také veci inak vôbec nerobí – a ako to asi dopadlo? Preteky síce odbehol, ale nohy od začiatku silno protestovali. Tento typ rozcvičenia je totiž síce správny a vhodný, ale telo naňho musí byť zvyknuté. Iba potom nás nedorazí, ale naopak nažhaví na nadchádzajúci výkon.

Od hlavy až k päte

Rozcvičenie na preteky by malo vyzerať podobne ako pred tréningom – od hlavy k päte. Najskôr sa rozohrejeme miernym klusom na prevádzkovú teplotu. Svaly sa prekrvia a pripravia na výkon. Potom sa zastavíme, ideálne na mieste, kde sa môžeme schovať pred otravným vetrom i dotieravými slnečnými lúčmi. Užitočná je i prítomnosť nejakej lavičky, zábradlia, detského ihriska, plotu – skrátka čohokoľvek, o čo sa dá oprieť a kam je možné položiť nohu na natiahnutie (v núdzi si pochopiteľne vystačíme i bez toho).

Na začiatku vykonáme niekoľko naťahovacích cvikov na celé telo, pri ktorých sa rozdýchame a vytiahneme telo z kriviek získaných kancelárskou stoličkou. Narovnáme postavenie hlavy, trupu, panvy. Zohrejeme si hornú časť tela, pripomenieme si bežecký pohyb paží i uvoľnenie šije s aktiváciou dolných fixátorov lopatky a svalov trupu. Krúžime trupom, ukláňame ho do strán, krúžime panvou. Dynamicky natiahneme dolné končatiny – do ľahkého natiahnutia, nie však vo výdržiach (to až po pretekoch). Skôr sa zameriame na uvoľnenie v kĺboch, zľahka pošteklíme kĺbovú pohyblivosť. Do maximálnych polôh sa nedostávame nikdy násilím, ale postupne, s citom, aby sme sa nezranili. Svaly tak udržia svoju elasticitu i silu. Pred štartom sa hodí i ľahká športová masáž: na niektorých pretekoch ju vykonávajú profíci (alebo študenti), prípadne si vystačíme sami. Svalstvo dolných končatín trieme od členkov hore, váľame v dlaniach ako cesto a ľahko (podľa chuti i drsnejšie) preplácame. Takto sa môžeme namasírovať i niekoľkokrát.

Ak máme nejaké boľavé miesto, rozcvičenie by malo byť o málinko dlhšie s ešte citlivejším natiahnutím práve týchto boľavých miest. Problémové partie si môžeme pred pretekmi nechať zatejpovať. So zranením nie je dobré štartovať vôbec, ak to ale je nevyhnutné a nie je to tak vážne, aspoň počúvajte signály svojho tela a riaďte sa tým, čo vám v rozcvičení i v samotnom behu dovolí.

01 - Modified: 2024-10-04 09:45:53 - Feat.: - Title: Ak prežívate panické stavy, dôležité je začať s tým pracovať 02 - Modified: 2024-10-03 11:31:37 - Feat.: - Title: Ako najlepšie zaobchádzať s očakávaním? 03 - Modified: 2024-10-03 11:27:53 - Feat.: - Title: Pred sto rokmi sa zrodil ikonický maratón v Košiciach 04 - Modified: 2024-09-30 15:31:49 - Feat.: - Title: Potreba tekutín je značne individuálna 05 - Modified: 2024-09-30 15:23:49 - Feat.: - Title: Laura Frličková medzi desiatkou nominovaných na ocenenie Vychádzajúca hviezda Európskej atletiky
menuLevel = 2, menuRoute = rungo/behy, menuAlias = behy, menuRouteLevel0 = rungo, homepage = false
05. október 2024 22:24