Poukazujú napríklad na to, že Kosovu stále vládne mafia na čele so súčasným prezidentom Hashimom Thacim, ktorý je bývalý premiér a niekdajší šéf Kosovskej oslobodzovacej armády. Práve jeho Srbi obviňujú z terorizmu, vojnových zločinov, masového vraždenia srbských civilistov či obchodovania s ich orgánmi. Kosovo má byť podľa mnohých Srbov aj v súčasnosti centrom európskeho obchodu s drogami, kradnutými autami či prostitúcie.
Niektorí srbskí politici prichádzajú s návrhmi na vznik akejsi konfederácie či rozdelenia Kosova na albánsku a srbskú časť. Z času na čas sa objavia hlasy na návrat Kosova Srbsku aj v krajinách, ktoré už nezávislosť provincie uznali. Minulý týždeň vyvolalo napríklad rozruch údajné vyhlásenie rakúskeho vicekancelára a šéfa nacionalistických slobodných Heinza-Christiana Stracheho, že Kosovo je súčasťou Srbska. Stracheho úrad to vzápätí dementoval s tým, že Rakúsko uznáva nezávislé Kosovo od februára 2008 a táto pozícia je nemenná.
Veľké šance tomu, že by sa Kosovo mohlo opäť niekedy vrátiť pod kontrolu Belehradu, nedávajú ani experti. „Je prakticky nemožné predstaviť si, že by do Srbska vplávala časť kompaktne obývaná etnikom, ktoré hovorí iným jazykom, má iné náboženstvo a za sebou úplne iný pohľad na dejiny,“ uviedol pre HN Matyáš Zrno, český expert na Balkán.