Moldavský separatistický región Podnestersko požiadal v stredu Rusko o "ochranu", informuje agentúra AFP. Vyplýva to z uznesenia, ktoré bolo tamojším parlamentom prijaté na mimoriadnom zasadaní, informuje agentúra AFP.
V rezolúcii sa uvádza, že predstavitelia tohto proruského odštiepeneckého regiónu požiadajú ruskú Radu federácie a Štátnu Dumu o "zavedenie opatrení na ochranu Podnesterska tvárou v tvár zvýšenému tlaku zo strany Moldavska", citovali miestne i ruské tlačové agentúry.
Podnesterský parlament sa v stredu zišiel na mimoriadnom zasadaní prvýkrát od roku 2006. Išlo len o siedme zasadanie zákonodarného zboru tejto medzinárodne neuznanej republiky vyhlásenej v septembri 1990, pripomína AFP.
Na predchádzajúcom mimoriadnom zasadaní separatisti vyhlásili referendum o pripojení k Rusku, v ktorom drvivá väčšina zúčastnených hlasovala za.
Pomoc od Ruska
Podľa ruskej štátnej agentúry TASS rokovali o žiadosti o pomoc od Ruska. Konkrétne budú Moskvu žiadať o “opatrenia na ochranu Podnesterska uprostred rastúceho tlaku zo strany Moldavska”.
Za podobných okolností Rusko v októbri 2022 anektovalo štyri okupované oblasti na východe a juhu Ukrajiny. Predchádzalo tomu referendum, ktoré rovnako ako samotnú anexiu svet neuznáva.
Rezolúciu prijali takzvaní "volení predstavitelia na všetkých úrovniach", ktorých zvolal prezident samozvaného útvaru Vadim Krasnoselski. Niekoľko bodov z dokumentu, vrátane toho, ktorý požaduje od oboch komôr ruského parlamentu "ochranné opatrenia" pre región, na Telegrame zverejnil Sputnik Moldova, ktorý má do Podnesterska prístup, píše RFE/RL.
Z dokumentu okrem iného vyplýva, že zjazd sa rozhodol obrátiť sa na generálneho tajomníka OSN, Európsky parlament, Spoločenstvo nezávislých štátov združujúce postsovietske krajiny i na ďalšie skupiny, aby požiadali moldavské úrady o zastavenie "ekonomickej vojny" proti regiónu a o návrat k riadnemu dialógu s Tiraspolom.
Moldavské úrady na začiatku tohto roka zaviedli colné predpisy, podľa ktorých musia firmy v separatistickom regióne odvádzať dovozné clo do moldavského rozpočtu. Rozhodnutie v Podnestersku vyvolalo protesty, ktoré vyvrcholili dnešným zjazdom, píše RFE/RL.
"Na Podnestersku je vyvíjaný spoločenský a ekonomický tlak, ktorý je v priamom rozpore s európskymi zásadami a prístupmi k ochrane ľudských práv a k voľnému obchodu," uvádza sa podľa agentúry Reuters v texte rezolúcie.
Miestny opozičný politik Gennadij Čorba pred zasadnutím uviedol, že je "veľmi pravdepodobné", že poslanci požiadajú o pripojenie Podnesterska k Rusku. Stane sa tak deň pred prejavom o stave krajiny, ktorý ruský prezident Vladimir Putin prednesie vo štvrtok pred oboma komorami ruského parlamentu.
Pasca a propaganda, reaguje moldavská vláda
"Ide o propagandistickú akciu, pascu, ktorá si nezaslúži pozornosť zahraničných novinárov ani senzačné titulky v spravodajstve," povedal pred prijatím textu na adresu zasadnutia hovorca moldavskej vlády Daniel Voda.
Jediným zaujímavým bodom celej rezolúcie je podľa bývalého námestníka moldavského premiéra zodpovedného za reintegráciu Alexandra Flenchey žiadosť o "ochranné opatrenia" smerovaná k Rusku.
"Aj tak ide ale o oveľa umiernenejší odkaz v porovnaní s tým, ktorý predniesol podobný kongres v roku 2006 - vtedy žiadali o uznanie Podnesterska ako samostatného štátu," uviedol Flenchea. Vedenie v Tiraspolu podľa neho svoje požiadavky zmiernilo za situácie, "keď sa polovica sveta spojila proti Rusku" kvôli jeho invázii na Ukrajinu.
Obavy o nový front
Samozvaná Podnesterská republika, ktorú ovládajú proruskí separatisti, sa nachádza na juhozápade Moldavska pri hraniciach s Ukrajinou. Existujú obavy, že v Podnestersku by sa mohol otvoriť nový front vo vojne Ruska s Ukrajinou. Ukrajinská armáda varovala, že Rusko by mohlo z Podnesterska zaútočiť na neďaleké ukrajinské prístavné mesto Odesa.
V marci 1992 vypukla krátka vojna medzi separatistami a prozápadnou moldavskou vládou, ktorá si vyžiadala stovky mŕtvych. Vláda v Kišiňove následne udelila Podnestersku rozsiahlu autonómiu – región má teraz vlastnú menu (podnesterský rubeľ), bezpečnostné zložky a pasy.
Autonómia však separatistom nestačila a ďalej trvajú na nezávislosti. Vznikol tak takzvaný zamrznutý konflikt, akých je v postsovietskom priestore niekoľko.
V Podnestersku, ktoré je podľa medzinárodného práva súčasťou Moldavska, je od vojny rozmiestnených okolo 1500 ruských vojakov. Väčšina z odhadovaných 465-tisíc obyvateľov hovorí po rusky a mnohí z nich majú aj moldavské, ruské či ukrajinské občianstvo.
Rusko podporuje tento región ekonomicky a politicky, vrátane bezplatných dodávok plynu. Od vypuknutia konfliktu s Ukrajinou je však táto spolupráca narušená.
V marci 2023 proruskí separatisti obvinili Ukrajinu, že vykonala neúspešný pokus o atentát na ich vodcu. Minulý týždeň ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že Ukrajina plánuje vojenský útok na Podnestersko, neposkytlo však o tom žiadne dôkazy.