Ukrajinská armáda oznámila, že sa jej sily stiahli z dvoch ďalších dedín blízko Avdijivky na východe krajiny, ktorú začiatkom tohto mesiaca dobyli ruské jednotky. Ukrajinskí vojaci naďalej zápasia s nedostatkom vybavenia, najmä munície, uviedlo Rádio slobodná Európa/Rádio sloboda (RFE/RL).
Ukrajinské jednotky sa stiahli z obce Stepove a Sjeverne, ktoré ležia západne od Avdijivky, oznámil ukrajinský vojenský hovorca Dmytro Lychovij. „Tvrdá bitka o Sjeverne pokračovala večer aj cez noc,“ dodal s tým, že Rusko v boji utrpelo značné straty.
Ukrajinské sily upevnili nové obranné pozície západne od Avdijivky, dodal.
Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že po dobytí obce Sjeverne útočiace jednotky „obsadili výhodnejšie línie a pozície“. Dodalo, že ruskí vojaci ostreľovali ukrajinské sily v oboch osadách, ale aj v obci Lastočkyne, o ktorej Kyjev v nedeľu informoval, že ju vypratal.
Veliteľ ukrajinského juhovýchodného úseku frontu Oleksandr Tarnavskij na sociálnej sieti Telegram povedal, že v „sektore Avdijivka“ sa „stabilizovala“ obranná línia v oblastiach Tonenke, Orlivka a Berdyči.
Ruské sily zlyhali vo svojich pokusoch o postup v dvoch oblastiach ďalej na juh, vrátane ukrajinskej dediny Robotyne, dodal Tarnavskij. Údaje nemožno nezávisle overiť, uviedla RFE/RL.
„Situácia je mimoriadne vážna“
Americké ministerstvo zahraničia v utorok uviedlo, že situácia na bojisku na Ukrajine je "mimoriadne vážna", pretože ukrajinská armáda nemá dostatok munície na to, aby odrazila ruskú agresiu.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller povedal, že ukrajinskí vojaci "pokračujú v statočnom boji" so zbraňami a strelivom. S muníciou však podľa neho musia šetriť, „pretože americký Kongres nekonal“.
Miller znova vyzval Kongres, aby schválil návrh zákona, ktorý by ukrajinskej armáde poskytol vojenskú pomoc vo výške 61 miliárd dolárov.
„V zásade si myslíme, že cesta k víťazstvu Ukrajiny je práve teraz v Snemovni reprezentantov Spojených štátov,“ povedal Miller.
Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson a spojenec bývalého prezidenta Donalda Trumpa hlasovanie o návrhu zákona stále blokuje.
Americký prezident Joe Biden v utorok naliehal na vedúcich činiteľov Kongresu, aby pomohli konečne schváliť novú podporu pre Ukrajinu či Izrael. Johnson však nevyzeral, že by zmenil názor.
Americká vojenská aj ekonomická pomoc sa zasekla koncom minulého roka, pretože Kongres pre to nevyčlenil nové prostriedky.