Rusko obnovuje schopnosti destabilizovať európske krajiny a rozšíriť svoj vplyv na Blízkom východe a v Afrike, uviedol podľa agentúry AP v dnes zverejnenej správe britský kráľovský inštitút ozbrojených síl RUSI. Podľa neho to vytvára strategickú hrozbu pre NATO, ktorého členovia sú teraz zamestnaní vojnou na Ukrajine.
V rozsiahlej správe výskumníci z inštitútu RUSI tvrdia, že západné krajiny sa musia naučiť lepšie čeliť nekonvenčným vojnovým postupom Moskvy, ak sa im má podariť odvrátiť ruskú inváziu na Ukrajinu.
"S tým, ako sa vojna na Ukrajine predlžuje, má Rusko záujem na vytváraní kríz vo vzdialenejších oblastiach," uviedli autori štúdie, ktorá vyšla len niekoľko dní pred druhým výročím začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa nich je jedným z týchto regiónov Balkán, kde by prípadné záškodnícke akcie Ruska mohli dopadnúť na úrodnú pôdu.
"Rusko má tiež aktívny záujem na destabilizácii partnerov Ukrajiny a vzhľadom na blížiace sa voľby v celej Európe sa ponúka široká škála príležitostí na prehĺbenie polarizácie," uvádza päťdesiattristranová štúdia inštitútu, ktorý bol založený v roku 1831.
Hoci ruské snahy o destabilizáciu krajín, ako je Moldavsko, zlyhali kvôli bezpečnostným opatreniam a masovému vyhosťovaniu kremeľských agentov, ruská armáda teraz posilňuje svoje schopnosti vykonávať nekonvenčné útoky, uvádza sa tiež v správe.
Jej autori ju spísali na základe dokumentov získaných od ruských tajných služieb a rozhovorov s oficiálnymi orgánmi na Ukrajine a v niektorých európskych štátoch.
Inštitút varuje, že ruská vojenská rozviedka GRU mení spôsoby, akými sa snaží infiltrovať do európskych krajín. Prevzala tiež úlohy žoldnierskej Wagnerovej skupiny a agresívne sa usiluje o rozšírenie vplyvu v Afrike.
Pripomína tiež, že čečenský vodca Ramzan Kadyrov je využívaný na budovanie širokej siete vplyvu medzi čečenským a moslimským obyvateľstvom v Európe a na Blízkom východe s cieľom narušiť záujmy Západu.