Izraelské jednotky sa pri postupe proti bojovníkom z radikálneho palestínskeho hnutia Hamas v severnej časti Pásma Gazy dostali ďalej ako na okraj mesta Gazy. Podľa agentúry Reuters to dnes vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
"Sme na vrchole bitky. Dosiahli sme pôsobivé úspechy a prešli cez okraj mesta Gazy. Postupujeme vpred, "uviedol bez ďalších podrobností Netanjahu vo vyhlásení zverejnenom jeho úradom.
Úspechy v ofenzíve
Aj náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi dnes uviedol, že izraelskí vojaci operujú vo vnútri mesta Gazy a obkľučujú ho podľa neho tiež z niekoľkých smerov. "Pokročili sme v ďalšej významnej fáze vojny.
Sily sú v srdci severnej Gazy, operujú v meste Gaza, obkľúčujú ho, prehlbujú (pozemnú ofenzívu) a dosahujú úspechy, "uviedol Halevi vo vyhlásení, ktoré zverejnil denník The Guardian.
Izraelské sily "bojujú v hustej a zložitej mestskej oblasti, čo si vyžaduje profesionálny boj a odvahu," povedal Halevi. Dodal, že jeho sily bojujú "v tesných priestoroch proti krutému nepriateľovi". Pozemné sily podľa neho sprevádzajú "presné spravodajské informácie, paľba zo vzduchu a mora". "Toto partnerstvo robí boj oveľa efektívnejším," uviedol Halevi.
Vojna si vyžiadala "bolestivú a ťažkú cenu", povedal generál, keďže pri pozemnej operácii v Gaze podľa neho bolo od piatku zabitých 18 izraelských vojakov.
Riziko genocídy
Po prekvapivom útoku radikálneho hnutia Hamas na južný Izrael zo 7. októbra, pri ktorom palestínski ozbrojenci zavraždili vyše 1400 ľudí, Izrael začal masívne bombardovanie Pásma Gazy a v posledných dňoch sa k nemu pridali aj pozemné operácie na tomto palestínskom území.
Pri izraelských náletoch na Pásmo Gazy, kde vládne hnutie Hamas, zahynulo podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva už najmenej 9061 ľudí. Dodal, že zranených bolo ďalších 31-tisíc ľudí.
Experti OSN dnes vyzvali na humanitárne prímerie v Gaze a uviedli, že palestínskemu ľudu hrozí "vážne riziko genocídy".
"Sme aj naďalej presvedčení, že palestínskemu ľudu hrozí vážne nebezpečenstvo genocídy," uviedli vo vyhlásení experti, medzi ktorými je aj niekoľko osobitných spravodajcov OSN. "Požadujeme humanitárne prímerie, aby sa pomoc dostala k tým, ktorí ju najviac potrebujú," dodali.