Izraelskí vojaci nebudú a za žiadnych okolností by nemali vstupovať do tunelov Hamasu v Pásme Gazy. Podľa spravodajského webu The Times of Israel (ToI) to uviedol niekdajší zástupca náčelníka generálneho štábu izraelskej armády Jair Golan.
Podľa neho izraelská armáda môže tunely palestínskych ozbrojencov premeniť na smrtiacu pascu bez toho, aby do nich vstupovala. Naopak, boj v tuneloch generálmajor v zálohe považuje za nebezpečný a veľmi riskantný.
V tuneloch sa nebojuje
"Nemusíte ísť do tunelov ...vstúpiť do tunelov by bola vážna chyba," povedal Golan v rozhovore s izraelským vojenským rozhlasom. ToI v tejto súvislosti píše, že sa príslušníci Hamasu v Pásme Gazy skrývajú v sieti tunelov a čakajú.
"Šikovné je nájsť vchody do tunelov a uzavrieť ich alebo tam poslať dym, ktorý nepriateľa z tunela vyženie alebo mu ublíži," povedal Golan. "V tuneloch nebojujete za žiadnych okolností... tam nie je šanca vyviaznuť nezranený. V tuneloch sa nebojuje. Proti hrozbe tunelov sa musí zakročiť," dodal.
S tvrdením, že Hamas môže v tuneloch vyčkávať donekonečna, Golan nesúhlasí. "Verte mi. Izraelská armáda dnes disponuje schopnosťami, aby sa s tunelmi účinne vysporiadala. Má všetky vedomosti a prostriedky. Ak Hamas v tuneloch zostane, stanú sa pre neho smrtiacou pascou," povedal.
Penové bomby
Napríklad britský denník The Telegraph v tejto súvislosti minulý týždeň napísal, že Izrael bude na utesnenie tunelov používať takzvané "penové bomby" namiesto klasických výbušnín.
Penová bomba podľa denníka funguje na báze dvoch tekutín, ktoré pri odstránení oddeľujúcej priehradky vytvoria rapídne expandujúcu penu, ktorá následne stvrdne. Nakladanie s kvapalinou však môže byť nebezpečné a v minulosti kvôli tomu podľa denníka niekoľko izraelských vojakov osleplo.
Golan, ktorý sa 7. októbra vydal na juh a zapojil sa do bojov proti palestínskym ozbrojencom v západnom Negeve, tiež poznamenal, že od momentu, keď izraelská armáda nájde vchody do tunelov, získava plnú prevahu.
Na otázku, či by podporil dohodu, na základe ktorej by Hamas prepustil všetkých rukojemníkov výmenou za to, že by jeho členom bolo umožnené odcestovať do Iránu, Sýrie či inam, odpovedal: "Kiež by. Ak by sa nám podarilo dostať do situácie, za ktorej by lídri Hamasu odplávali a naši rukojemníki by boli oslobodení, bolo by to skoro príliš dobré na to, aby to bola pravda."
Tiež uviedol, že okrem Hamasu rukojemníkov zadržiavajú aj iné ozbrojené skupiny. Podľa aktuálnej izraelskej bilancie palestínski ozbrojenci do Pásma Gazy uniesli najmenej 242 ľudí. Počet nezahŕňa štyri prepustené zajatkyne - Američanku s dcérou a dve izraelské seniorky.