Izrael by mohol zmierniť vojnové embargo na dovoz palív do Pásma Gazy vo chvíli, keď nemocniciam skutočne dojdú zásoby. Podľa agentúry Reuters to dnes vyhlásil náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi, ktorý zdôraznil, že dodávky pohonných látok by sa v takom prípade uskutočňovali pod prísnym dohľadom.
Úrad premiéra Benjamina Netanjahua oznámil, že dovoz pohonných hmôt do Pásma Gazy neschválil.
Po prekvapivom útoku radikálneho hnutia Hamas na južný Izrael zo 7. októbra, pri ktorom palestínski ozbrojenci zavraždili vyše 1400 ľudí, uvalil Izrael na Pásmo Gazy totálnu blokádu, čím obliehané územie odrezal od dodávok vody, palív, elektriny či potravín.
Po rokovaniach povolil dovoz humanitárnej pomoci z Egypta, ale vylúčil z neho pohonné hmoty s obavami, že by mohli skončiť v rukách Hamasu.
Nemocnice v Pásme Gazy čoraz častejšie upozorňujú na to, že im čoskoro dôjde palivo poháňajúce ich generátory.
"Všimnite si, že už viac ako týždeň nám hovoria, že ´zajtra dôjde palivo v nemocniciach´. Zatiaľ nedošlo," povedal Halevi pri televíznom vystúpení v reakcii na otázku reportéra.
"Budeme sledovať, kedy ten deň príde. Pohonné hmoty budú (potom) pod dohľadom prevážané do nemocníc. Urobíme všetko potrebné pre to, aby sme zabezpečili, že sa nedostane do infraštruktúr Hamasu, že nakoniec nebude slúžiť vojnovým cieľom, ale skutočným potrebám liečby chorých," povedal.
Halevi tiež naznačil, že Izrael je ochotný vojnu vystupňovať, a to aj proti spojencom Hamasu v Libanone a inde v regióne. Letectvo podľa neho v súčasnej chvíli nasadzuje menej ako polovicu svojich schopností.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) medzitým varovala, že nútená evakuácia nemocníc v Pásme Gazy ohrozí životy stoviek pacientov.
"Dvadsaťtri nemocníc v meste Gaza a na severe Gazy dostalo príkaz na evakuáciu a nútená evakuácia by za týchto okolností ohrozila životy stoviek pacientov," uviedol šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Na tlačovej konferencii v Ženeve tiež zopakoval výzvu na humanitárne prímerie medzi Izraelom a Hamásom, aby bolo možné pomôcť tisícom zranených. Uviedol, že na oboch stranách je 21-tisíc zranených a 1,4 milióna ľudí je v Gaze vysídlených. "Dochádzajú nám slová, ktorými by sme opísali hrôzu, ktorá sa v Gaze odohráva," povedal šéf WHO.
Pri izraelskom bombardovaní Pásma Gazy, ktoré ovláda radikálne hnutie Hamas, zahynulo podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva už najmenej 9061 ľudí. Dodal, že zranených bolo ďalších 31-tisíc ľudí.