Na prvé stretnutie so životnou láskou si pamätá dodnes. „Mala som tri roky a zvalila ma vlna. Oceán rozhodne upútal moju pozornosť! Nebolo to strašidelné, bolo to vzrušujúce.“ Fascinácia modrou časťou našej planéty Sylviu Earle už neopustila.
Aj dnes, na prahu deväťdesiatky, sa ňou premáva v neopréne i ponorkách, ktoré desaťročia navrhuje. Popri tom cestuje po svetových konferenciách a vysvetľuje verejnosti, prečo sa záchrana našej planéty musí začínať v oceánoch. V polovici mája vystúpila aj na Slovensku – v rámci festivalu Starmus.
„Keby ste videli to, čo som mala tú česť vidieť ja, takisto by ste mali chuť podeliť sa o to,“ reagovala minulý rok na otázku amerického environmentálneho portálu Mongabay, kde berie toľko energie. „Predstavte si, že by nám astronauti vracajúci sa z vesmíru nepovedali to, čo možno o povahe Zeme pochopiť iba vtedy, keď ju vidíte zhora. Mala som tú česť stráviť tisíce hodín pod morom, žiť pod vodou pri desiatich rôznych príležitostiach. (…) Jednoducho nemôžem nečinne sedieť a neurobiť všetko, čo môžem, aby som ostatným sprostredkovala, že oceán má problémy, a preto máme problémy aj my. Väčšina ľudí to nevidí, pretože sa pozerajú na povrch.“
97 percent pozemského života však žije pod hladinou.
Stať sa rybou
Sylvia Earle sa narodila 30. augusta 1935 v Gibbstowne v New Jersey ako druhé z troch detí elektrotechnického inžiniera Lewisa Reada a jeho manželky Alice Freas. Vyrastala na malej farme, z ktorej vyrážala na objavy do okolitých lesov. Rodičia dobrodružnej dcérke nebránili v kontaktoch s tvormi a rastlinami divokej prírody.
Naopak – učili ju nebáť sa neznámeho a podnecovali v nej empatiu k všetkému živému. Predovšetkým Sylviina matka podľa jej slov hlboko „pochopila krehkosť života“. S manželom ju zažili z jej odvrátenej strany, keď postupne prišli o prvé štyri deti: najstaršie neprežilo autonehodu, druhé podľahlo ušnej infekcii, ďalšie dve zomreli krátko po narodení.
Keď mala Sylvia dvanásť rokov, rodina sa presťahovala na západné pobrežie Floridy. V okolitých slaných močiaroch objavovala úplne nový svet a čoskoro o Mexickom zálive a jeho pobreží poznala všetky súdobé fakty. Jej smäd však bol väčší. A jej duch vedecký.
Zostáva vám 76% na dočítanie.