Nemnohým autorom sa podarí vytvoriť dielo také univerzálne a nadčasové, že dokáže oslovovať stále a znova nové generácie detí i dospelých bez toho, aby strácalo na aktuálnosti či sviežosti. A ešte menšiemu počtu sa podarí nájsť pre svoje postavy aj adekvátne obrazové spracovanie a preniesť ho na papier či filmové plátno.
Severská literatúra, najmä tá pre deti, nemá u nás úplne vychodené chodníčky. No existujú i výnimky, ktoré potvrdzujú všetky pravidlá. Meno Tove Jansson vám možno nebude také povedomé ako jej kolegyne v tomto žánri Astrig Lindgren.
Ale podobne ako Pippi Dlhá pančucha druhej spomínanej, i Muminovci krehko pôsobiacej Tove si vydláždili cestu k srdciam detských čitateľov a divákov aj v našich zemepisných šírkach. Napokon obe spisovateľky spájala i skutočnosť, že ich životný príbeh mal od idylky neraz poriadne ďaleko.
Dieťa bohémov
Tove Marika Jansson sa ako najstaršie dieťa (a jediná dcéra) narodila 9. augusta 1914 v Helsinkách do rodiny fínskeho sochára Viktora a švédskej ilustrátorky Signe. Patrili ku švédsky hovoriacej menšine vo vtedajšom Fínskom veľkovojvodstve, ktoré bolo v personálnej únii s cárskym Ruskom.
Viktor i Signe, obaja umelci telom i dušou, bohémi, si nepotrpeli na svetské statky, napriek tomu bolo pre nich dôležité, aby i obyčajná šálka alebo mušľa donesená z pláže mali svoju estetickú hodnotu. Často unikali do víkendového domu na súoostrovie Pellinki neďaleko malebného starobylého mestečka Porvoo.
Tieto bezstarostné dni a týždne strávené v krásnom prímorskom prostredí sa otlačili do spomienok Tove a neskôr naplno rozkvitli ako inšpirácia pre jej snovú krajinu príbehov pre deti.
No Janssonovci zďaleka neprežívala iba idylické chvíle.
Zostáva vám 72% na dočítanie.