Bolesť chrbta môže spôsobiť úplná banalita, ale aj vážny problém. „Pomerne často je príčinou tejto bolesti niekoľkohodinové ležanie na gauči, keď trpí dolná časť chrbtice, pretože v tejto pozícii sú svaly uvoľnené. Snažte sa preto každú polhodinu z pohovky zdvihnúť, natiahnite sa alebo sa aspoň prejdite po byte,“ radí Tereza Horová, trénerka fitness siete Form Factory.
Príčinou bolesti býva však niekedy úplne opačný problém, a tým je prehnaná fyzická aktivita, napríklad dvíhanie príliš ťažkých bremien. A čo ste možno nevedeli, k chronickej bolesti chrbta môže prispievať aj fajčenie. Nikotín totiž obmedzuje zdravý prietok krvi v celom tele, teda aj v oblasti stavcov a medzistavcových platničiek.
Mnoho žien má vo zvyku nosiť kabelku stále na rovnakom ramene (resp. ide o kabelku, do ktorej sa v pohode zmestí aj menší nákup) alebo si obliekajú príliš tesnú spodnú bielizeň. To potom obmedzuje pohyblivosť chrbtice, čo spolu s tlakom, ktorý vyvoláva oblečenie, negatívne ovplyvňuje normálne fungovanie stabilizačných svalov, takže chrbtica je náchylnejšia k bolesti.
Častou príčinou bolestí chrbta býva aj chronický stres, ktorého následkom sú stuhnuté svaly. Medzi závažné príčiny patrí aj infekcia močových ciest, osteoporóza, zápalové ochorenie a reuma, vyskočená platnička či nádorové ochorenie.
Preto tento problém nepodceňujte, ak je bolesť intenzívna a dlhodobá, navštívte lekára alebo fyzioterapeuta. V prípade, že nejde o nič vážne, môžete zaradiť účinné cviky, ktoré je možné vykonávať doma. Hlavná je však pravidelnosť.
O ktoré ide, si pozrite v galérii: