Musel som sa týždeň váľať pri mori, žena chcela... Budeme mať druhé dieťa, ja by som počkal, ale manželka rozhodla, že teraz... Teraz cez víkend nemôžem, kamarátka mojej ženy má tridsať, veľmi sa mi tam nechce, ale musím... Nabehli sme na bezlepkovú stravu, žena to tak chce...
Manželka trvá na tom, aby som bol minimálne trikrát týždenne večer pri kúpaní malého... Také vety znejú bežne. Nejde o sťažnosti, povzdychnutia, to vôbec nie. Je to jednoduchý opis reality. Predtým sa hovorilo, že muž je hlavou domácnosti a žena krkom, ktorý ňou krúti.
Dnes už nie je nutné vymýšľať vzletné označenia pre modely spolužitia, v ktorých sú ženy veliteľkami, riaditeľkami alebo hlavnými manažérkami, pretože sa to nepovažuje za zlé a ponižujúce pre pánov. Muž, ktorý si myslí, že by mal byť hlavou rodiny a mať vo vzťahu rozhodujúce slovo, nesmie v slušnej spoločnosti dávať taký názor najavo.
Uspel by s ním nanajvýš v nejakej vidieckej krčme plnej starších strýcov, lenže takých podnikov ubúda, takže vlastne nikde. Žiaduce je ženu počúvať, cítiť s ňou, riadiť sa jej radami, podporovať ju v kariére, deliť si domáce práce a starostlivosť o deti rovným dielom a hlavne, preboha, nevtipkovať na tému feminizmus, rod, rovnoprávnosť a podobne.
„Ty si normálne pod papučou,“ počúvajú muži od svojich otcov a dedov. „Nie, len sme si so ženou rovní, nežijeme už v praveku, nám to tak vyhovuje,“ odpovedajú. Lenže je tu rozpor. Z informácií, ktoré sa vznášajú vo verejnom priestore, vzniká dojem, že je stále nutné bojovať za zrovnoprávnenie žien s mužmi, pretože zatiaľ rozhodne nebolo dosiahnuté.
V niektorých smeroch skutočne nebolo. Ženy zarábajú často menej ako muži, hoci ide o rovnakú prácu na rovnakých pozíciách. To je štatistikami podložený smutný fakt. Rovnako často čítame, že v slovenskej politike je výrazne menej žien ako mužov.
Keď ich pred voľbami nejaká strana nemá niekoľko na kandidátke, príde ostrá kritika. Avšak v partnerskom spolužití to na útlak žien veľmi nevyzerá. Tak kto vládne v domácnostiach? Pred niekoľkými rokmi s...
Zostáva vám 85% na dočítanie.