„Mám tu jeden malý problém. Môžeš ma vypočuť?“ „Nie, rovno ti poviem, čo s tým.“ Koľko rád už ste dnes dali? Koľko dostali? A prosil vás o ne niekto? Čo tak dávať rady, ktoré si každý rád vypočuje, a navyše naozaj pomôžu?
Dám ti radu. Alebo radšej dve. Pre istotu pridám ešte jednu, pretože ja predsa viem a ty nie. Občas sa to tak zbehne, že v jednom týždni máte okolo seba hneď niekoľko odborníkov na výchovu dieťaťa, varenie, lepší život, hľadanie správneho muža alebo ženy či problémy v rodine alebo v práci.
A to sa vôbec nemusíte pohybovať v akademickom prostredí. Postačí rodinná návšteva, káva s priateľmi, minútový rozhovor so susedom, deň v práci alebo čítanie komentárov na Facebooku. Toľko ľudí, ktorí vás obdarujú radami. Zadarmo. A vy si to potom aj tak urobíte po svojom.
Alebo ste to naopak vy, kto „odborne“ radí? Ruku na srdce. Ako často sa stávate tým, ktorý „všade bol a všetko videl“? V takom prípade sa vám asi nebude páčiť, keď ľahko provokatívne prednesieme: „Čím menej rád budeš dávať, tým budeš obľúbenejší a aj druhému viac pomôžeš.“
Než sme odišli z domu, počuli sme...
Koľko z nás poslúchlo užitočné rodičovské rady pred odchodom z domu, pred prvým rande, pri výbere partnera, zariaďovaní domácnosti, ohľadom rodičovstva? Možno vidíte samého seba presne ako Ivana z Mrázika, ktorý v sprievode rád svojej matky opúšťa domov: „Synáčik, buď opatrný.“ „Dobre.“ „A nezabudni na mňa.“ „Dobre.“ „Vždy pomáhaj slabším.“ „Dobre. „A starším ustupuj.“ „Dobre.“
Strih. Súčasnosť: „Teplo sa obleč, je tam zima.“ „Jasné, mami.“ „Nesadaj si na tú studenú zem, nachladnú ti vaječníky.“ „Jasné, mami.“ „Vyber si poriadne dievča.“ „Jasné, mami.“ Ale spravíme si podľa seba, často presný opak.
Prečo človek nepočúva, keď mu druhí radia?
Zostáva vám 73% na dočítanie.