V aktuálnom období zvyšujúcich sa cien potravín a energií sa mnohé rodiny snažia pripraviť pokrmy, ktoré sú chutné, sýte, no na druhej strane čo najlacnejšie. Nejde pritom o citát z úvah nad mierou súčasnej inflácie a rastúcich cien potravín, ale úvodné slová Dělnickej kuchařky, „spísanej Anušou Kejřovou, učiteľky robotníckych kurzov a emeritnou učiteľkou varenia a hospodárstva na školách v Hradci Králové“.
Starostlivo zostavená brožúra vyšla v roku 1923 – a vtedy si jej autorka asi len ťažko pomyslela, ako veľmi budú jej slová aj pridružené recepty po sto rokoch aktuálne. V čase, keď sa mnohí z nás snažia ušetriť prakticky vo všetkých sférach života, sa aj my chtiac nechtiac pozeráme do svojich tanierov a premýšľame, čo na nich byť musí – a čo naopak môžeme oželieť.
V galérii si pozrite aj overené tipy ako v kuchyni a pri varení ušetriť:
U nás sa do histórie klasických receptov zapísala Terézia Vansová, známa slovenská spisovateľka, ktorá okrem mnohých diel, ktoré neodmysliteľne patria ku klasikám umeleckej literárnej tvorby na Slovensku, je aj autorkou Novej kuchárskej knihy.
V nej nájdete recepty, ktoré pripravovali naše staré a prastaré matere celé dve storočia. V rozhovore, ktorý priniesol portál HN, sa na ne odvoláva a recepty z nej vyzdvihuje aj najznámejšia slovenská etnologička Katarína Nádaská.
„Ušetriť a zároveň neutrpieť na kvalite sa dá, keď nakupujete základné, nespracované potraviny. Akonáhle už dôjde k nejakému spracovaniu, cena okamžite vyskočí nahor,“ zhrnul v rozhovore prvý a najdôležitejší krok k úspornému vareniu Martin Kuciel alias pán Cuketka, ktorý už v roku 2018 prišiel s projektom Skromnej kuchyne.
V nej sa venuje šetrnému vareniu v každodenných podmienkach bežnej domácnosti a ponúka recepty, ktoré sú nenáročné na financie, vynaložené úsilie a čas. Bez – po všetkých stránkach zbytočných (a drahých) – polotovarov bude pripravované jedlo aj oveľa zdravšie.
Čo by teda malo byť naopak základom úsporného jedálnička?
Zostáva vám 74% na dočítanie.