„Najnešťastnejšia kombinácia je výber nesprávneho jedla a nedostatku pohybu,“ upozorňuje Monika Tělupilová, nutričná poradkyňa. Zažívacie ťažkosti, ktoré z toho vyplývajú môžu postihnúť každého, kto sa prestane hýbať.
To sa podľa nej veľmi skoro negatívne podpíše ako na fyzickej, tak aj psychickej stránke. Okrem tráviacich ťažkostí sa môžu pridať bolesti pohybového aparátu, ľahšie dochádza k priberaniu na váhe, k únave a podobne.
Je preto ideálny čas pozrieť sa na to, ako si so zvýšenými cenami, zdravotnými nástrahami a pribúdajúcimi kilami poradiť – ideálne súčasne. Oslovili sme preto známeho šéfkuchára a odborníčku na stravovanie, ktorí nám prezradili nielen to, čomu sa pri nákupoch vyhnúť, ako ušetriť, ale aj na aké „klenoty“ našej lokálne kuchyne sa zamerať.
Hlavné kritéria boli jasné: cena, zdravie a ako bonus – chudnutie. Michal Kordoš odporúča ako najlepšiu alternatívu pri nákupoch potraviny, ktorými „nič nepokazíte aj keď pôjde o výber z tradičnejšieho sortimentu“. Nutričná terapeutka a odborníčka na stravovanie Monika Tělupilová zas pre HN zostavila zoznam potravín, ktoré spĺňajú zásadné tri kritériá: zdravé, lacné a ideálne - potraviny, ktoré uľahčujú chudnutie. Ich prehľad nájdete v galérii:
Nástrahy a nepriatelia v strave
„Najviac si škodíme sladkými nápojmi, sladkosťami, ochutenými a tučnými mliečnymi výrobkami, vyprážanými jedlami, bielym pečivom a všeobecne vysoko spracovanými potravinami, ktoré sú chudobné na vitamíny, minerálne látky a môžu obsahovať veľa nežiadúcich prídavných látok, éčok,“ varuje Tělupilová.
Ak si chceme udržiavať zdravé a optimálne stravovanie, ideálne je podľa jej slov voliť základné suroviny, akými sú neochutené a menej tučné mliečne výrobky, celozrnné pečivo, cestoviny, ryža, chudšie mäso, koreňová zelenina, kapusta, jablká, mrazená zelenina, vajcia, orechy, semienka a kvalitný repkový olej.
Na argument, že zdravé a dobré veci sú drahé, má jednoznačnú odpoveď.
Zostáva vám 60% na dočítanie.