Tuk je liek. Ba viac ako liek. Je pre náš život rovnako nevyhnutný ako voda či vzduch. No kým pri dýchaní a pití (hoci uznávame, že aj toto je trochu zložitejšia téma) sa väčšina z nás správnej miere učiť nemusí, pri tukoch mnohí lietame z extrému do extrému.
Analogicky a s trochou zveličenia by sme mohli povedať, že chvíľu sme v pozícii puritánov a chvíľu pornohercov. Žiaľ, až príliš často to platí aj pre expertov na výživu. Poďme si teda ujasniť, za akých podmienok a v akej podobe sú pre nás tuky naozaj liekom.
S tukmi nevybabrete
Nedostatočné vstrebávanie vitamínov A, D, E a K či hormonálna nerovnováha. Ak ste niekedy mali pokušenie zjednodušiť si onen komplikovaný vzťah človeka 21. storočia k tukom tým, že ich jednoducho zredukujete na minimum a postavíte svoju stravu na sacharidoch a bielkovinách, zabudnite na to.
Prinajmenšom pre riziká uvedené vyššie. Človek samého seba nestvoril, takže mu nezostáva nič iné, len akceptovať, že jeho organizmus je nastavený na výživu tohto zloženia: 45 až 60 percent sacharidov, 10 – 25 percent bielkovín a 25 až 35 percent tukov.
„Každá bunka v nás je tvorená na báze tuku,“ zdôrazňuje nutričná poradkyňa Eva Kuhnová zo Sveta zdravia pre MF Dnes. „Tuky sú zásobárňou energie a majú rozhodujúci význam pre náš metabolizmus. Tukové tkanivo chráni orgány a pomáha udržiavať správnu termoreguláciu. Podiel telesného tuku má rozhodujúci význam pre náš mozog, srdce i svaly.“
Hana Málková z organizácie Stop obezite (STOB) dodáva, že tuk „slúži napríklad ako mechanická ochrana našich orgánov, tepelná izolácia a ako zásobáreň energie na horšie časy. Tukové tkanivo sa podieľa aj na hormonálnych a imunitných funkciách organizmu. U žien slúži zásobný tuk tiež ako rezerva pre tehotenstvo a dojčenie,“ konštatuje špecialistka na výživu. Inými slovami, fatálne ovplyvňuje hormonálne hladiny.
O masle a masti
Kvantitu by sme teda mali vyriešenú, poďme na podstatne zložitejšiu problematiku, a tou je kvalita.
Zostáva vám 78% na dočítanie.