Pandémia, zlé návyky, genetická predispozícia, stres, málo pohybu, nedostatok času a príležitostí. Takto znejú najčastejšie dôvody zvyšujúceho sa čísla na váhe, ktoré mnohých v tomto období s blížiacim sa letom, desí.
Strašiak menom diéta
Považujeme ich za výhovorky a mnohí nedokážu pochopiť, čo môže byť ťažké na tom, trochu poupraviť životný štýl, stravu a myslieť na seba. Aké jednoduché. To si asi ironicky povedia tí na druhej strane barikády, ktorým fitnescentrá nechýbali ani pred koronou a životný štýl plný stresu ich vedie jednosmerkou k úteche jedlom a komfortnému spôsobu života.
Potom sú tu takí, ktorí sa jedlu vyhýbajú celý deň, jedia zdravo a večer, keď už "je čas", si doprajú, veď - "konečne mám kľud a zaslúžim si to. Začnem zajtra". Chudnutie však nie je taká strastiplná a vzdialená méta, ako to znie.
Dnes už odborníci, nutriční terapeuti, psychológovia a iní na slovo vzatí odborníci hovoria inou rétorikou, ktorá je, týmto odmietačom zdravých rád, bližšia.
Neodporúčajú sa už totiž diéty ani hladovanie.
"Štíhlosť a zdravie nie o diétovaní. Zdravie a s ním aj štíhlosť zaisťuje dlhodobé pohodové skvelé jedenie a starostlivosť o svoje telo. To, čo naše telá potrebujú a bude nám všetkým len prospievať, sú skutočné potraviny, dostatok pohybu a pobytu vonku, dostatok spánku a priateľov, dobrá nálada. Oveľa dôležitejšie ako počítať kalórie alebo gramy živín, je užívať si skvelé jedlo. Pretože aj pohoda sama o sebe prospieva a naopak chronický stres môže cestou kortizolu podporovať ukladanie tukov na bruchu," hovorí na tému chudnutia jedna z najuznávanejších odborníčok na zdravú výživu v Českej republike Margit Slimáková.
Tou správnou cestou, ktorú odporúčajú odborníci je teda striedmosť, pestrosť stravy, pohyb a nebyť hladný. To tvrdia nielen odborníci z oblasti zdravého stravovania, ale aj lekári.
Jedným z nich je aj Boris Bajer, ktorý je súčasťou medicínskeho tímu bariatrickej ch...
Zostáva vám 85% na dočítanie.