Ako z pohľadu vyštudovaného politológa vnímate výsledok eurovolieb?
Na Slovensku bol výsledok eurovolieb ovplyvnený dvoma faktormi, navzájom prepojenými. Prvým je veľmi hlboké a vážne rozdelenie spoločnosti na dva tábory a druhým, ktorý toto rozdelenie ešte posilnil, bol atentát na premiéra. Som presvedčený, aj podľa výsledku, že výrazná väčšina voličov išla voliť s tým, aby nevyhral ten druhý. Bolo to vidieť najmä ku koncu kampane. Dovolím si povedať, že Hlas bol jediný, kto stále komunikoval témy, hovorili sme o tom, že treba vrátiť európske inštitúcie ľuďom.
Drvivá väčšina voličov však nebola motivovaná tým, čo budú strany robiť v Európskom parlamente, ale tým, aby druhý tábor nevyhral. Aj tí, ktorí nevolili Hlas, mi vraveli, že idú voliť Smer, aby nevyhralo PS, a zas iní, že idú voliť PS, aby nevyhral Smer. V konečnom dôsledku sa to dotklo pravicového liberálneho tábora, lebo z tohto tábora sa dostalo do europarlamentu len Progresívne Slovensko, ktoré tak zrejme zobralo voličov aj Demokratom či SaS.
Podľa politológov boli voľby pre Hlas prehrou, Grigorij Mesežnikov povedal, že Hlas v európskej agende dosť zaostával, vaše postoje neboli zrozumiteľné, Hlas rezignoval na proeurópsky postoj. Súhlasíte?
Nie, a musím povedať, že s pánom Mesežnikovom zväčša nesúhlasím, ale v tomto prípade to tak naozaj nie je. Jeho hodnotenie je prejavom postoja, že aj zásadná kritika Európskej únie je protieurópska a naopak. To nielenže nie je pravda, ale dokonca to považujem za veľmi nebezpečný pohľad alebo názor, o čom svedčia výsledky eurovolieb v ďalších európskych krajinách. Myslím si, že veľké volebné úspechy krajnej pravice v Taliansku a vo Francúzsku alebo aj v Nemecku svedčia o tom, že dlhodobé ostrakizovanie kritiky európskej inštitúcie a označovanie tejto kritiky za protieurópsky postoj priviedol ľudí k presvedčeniu, že ak nesúhlasia s tým, ako funguje EÚ, tak vlastne majú voliť protieurópske strany. Namiesto toho, aby sme jasne povedali, že práve proeurópske strany, teda strany, ktorým záleží na budúcnosti EÚ, musia hovoriť kriticky o chybách a o tom, čo v Únii nefunguje. Poviem len jeden príklad: za posledných päť rokov brutálne vzrástla európska byrokracia a výdavky na európske inštitúcie.
Krvavá vlajka na bilbordoch s heslom Slovensko je zranené politickí marketéri skritizovali. Kampaň Hlasu bola negatívna a vraj ste zneužili aj atentát na premiéra. Prečo ste skôr nestavali na známych tvárach?
Napriek tomu, že tiež hodnotím kriticky tento krok, tak rozhodne to nebolo zneužitie atentátu, práve naopak. Tieto bilbordy, celý vizuál priamo nadväzov...
Zostáva vám 85% na dočítanie.