Dátum prezidentských volieb je dôležitý nielen pre celé Slovensko, ale hneď rovno na dvakrát v záhorskej dedine Radošovce. Sobota je dňom, keď sa jej občania rozhodujú v referende, ktoré vojde do histórie a možno sa stane precedensom pre ďalšie smerovanie krajiny v istom segmente.
V tomto prípade ju však v najmenšom neovplyvní ani jeden z prezidentských kandidátov. Na programe dňa bude okrem Ivana Korčoka a Petra Pellegriniho veterná energia.
Organizátori referenda si to vymysleli vskutku šikovne. Spojili dva prvky priamej demokracie a zostáva im len dúfať, že k urnám príde o jedného viac, než je polovica oprávnených voličov. Len vtedy bude referendum platné. Prezidentské voľby bez úspechu neostanú, aj keď jedna protistrana horko zaplače.
Mýty o tom, že v každom kúsku republiky sa po predložení zámeru projektu s veternými turbínami domáci chopia kopijí a pustia sa proti nim do boja, sa snaží rozbúravať Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE. Jej ideovým poslaním je podpora rozvoja udržateľnej obnoviteľnej energetiky.
Rozpor prieskumov a reality
Z reprezentatívneho prieskumu agentúry IPSOS realizovaného pre Národnú implementačnú a koordinačnú autoritu na Úrade podpredsedu vlády vyplýva, že až 61 percent Slovákov by súhlasilo s výstavbou veterných parkov v blízkosti ich bydliska.
Za najväčšie benefity pokladajú bezemisnú elektrinu podporujúcu energetickú sebestačnosť i udržanie klímy. Pre tri štvrtiny obyvateľov veterná energia nie je veľkou neznámou, najčastejšie sa o nej dozvedajú z televízie. Myšlienka sa poz...
Zostáva vám 85% na dočítanie.