Jedným z viacerých sprievodných znakov globálneho otepľovania je, že nebezpečné invázne druhy hmyzu sa sťahujú do destinácií, ktoré im dosiaľ nepriali. Vlani na jar naše médiá strašili sršňom ázijským, ktorý je smrtonosným hlavne pre včelstvá, no môže predstavovať ohrozenie aj pre alergikov. V súčasnosti na scénu vstupuje ázijský komár tigrovaný. Prenáša až 22 chorôb.
„Klimatické podmienky Slovenska sú vhodné na usídlenie a prezimovanie ázijského tigrovaného komára. Jeho populácie sa už pred niekoľkými rokmi podarilo nájsť aj v okolitých štátoch ako Maďarsko a Rakúsko,“ hovorí pre HN vedkyňa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Viktória Čabanová.
Toto centrum potvrdilo v našej krajine ďalší druh invázneho hmyzu. Aedes albopictus, známy skôr pod názvom komár tigrovaný, sa podarilo identifikovať v oblasti Bratislavy. Prvýkrát na našom území ho zachytili v Košiciach pred viac ako dekádou.
„Inváznym druhom komárov sme sa začali venovať už v roku 2020 ako členovia medzinárodného projektu Aedes Invasive Mosquitoes Cost action,“ približuje prácu centra vedkyňa. „Podarilo sa nám potvrdiť aj invázneho komára Aedes japonicus japonicus, ktorý môže takisto prenášať viacero vírusov, ale aj Aedes koreicus. Ten je však v rámci inváznych druhov zrejme najmenej nebezpečný.“
Horúčka dengue
Kým „domáce“ komáre začínajú svoju šichtu podvečer a zmena sa im končí okolo polnoci, „prišelci“ sú väčší pracanti s podstatne dlhším pracovným časom a bodajú po celý deň. Ich uštipnutie je silne agresívne. Aj sršeň európsky je lenivejší ako jeho cudzokrajný kolega. Kým prvý zúrivo napadá protivníka väčšinou len v blízkosti hniezda a po dvadsiatich metroch prenasledovanie vzdáva, druhý v ňom pokračuje až do úspešného dolapenia votrelca...
Zostáva vám 85% na dočítanie.