Len nedávno ste sa vrátili z dlhšieho pobytu v Kórejskej republike a neboli ste tam po prvý raz. Čím sa tam zaoberáte?
Hlavnou úlohou sú riešenia pri digitalizácii priemyslu na Slovensku z úrovne štátu. Máme sedemročnú spoluprácu s Korea Development Institute (KDI). S ním si na ročnej báze vymieňame skúsenosti a zdieľame spoločné projekty. Zakaždým si určíme nosnú tému a naši partneri si vytypujú svojich expertov. Tí vycestujú k nám, my, naopak, k nim. Tentoraz bol naším cieľom najstarší priemyselný komplex krajiny.
Priblížte nám ho.
Na rozlohe Petržalky sídli 2 700 firiem so 130-tisíc zamestnancami. Väčšinou ide o fabriky, ktoré sú nalepené na sebe, od tých najväčších až po tie najmenšie, ktoré majú len zopár zamestnancov. Napríklad LG Electronics má v Changwon National Industrial Complex umiestnenú hlavnú a najmodernejšiu továreň na výrobu bielej techniky. Komplex s celým dodávateľským reťazcom je lídrom Južnej Kórey a momentálne zavádza proces digitalizácie starých výrobní, do ktorých chcú implementovať automatizáciu a ďalšie nové technológie. Niečo podobné čaká nielen celý svet, ale i Európu vrátane Slovenska.
Diskutovali ste aj s ľuďmi, ktorí zohrávajú v tomto procese významnejšiu rolu?
Za mesiac som absolvoval 30 rozhovorov s majiteľmi spoločností, so zástupcami univerzít i výskumno-vývojových centier. Pripravoval som si kvalitatívny prieskum a pýtal som sa ich na veci, ktoré možno pre nich nie sú až také prioritné, no pre Slovensko áno.
Aký je kórejský podnikateľ?
Z mojich skúsenosti väčšinou patrí do druhej generácie majiteľov rodinných podnikov. Ich otcovia sú zakladateľmi a v súčasnosti prechádzajú fázou odovzdávania firiem. Komplex v Changwone vznikol v 70....
Zostáva vám 85% na dočítanie.