Ak ste sa zranili, urobte tieto opatrenia:
1. Chráňte postihnuté miesto páskou, ortézou alebo dlahou, aby sa záťaž rozložila a nepôsobila na postihnuté miesto.
2. Primerane a včas zaťažujte postihnuté tkanivo. Nezaťažujte ho veľa ani málo. Hýbte sa a udržujte silu a rozsah pohybu. Pohyby, vďaka ktorým sa vyhýbate bolesti, sa vám zautomatizujú, čo môže neskôr zmeniť spôsob behu a viesť k ďalšiemu zraneniu.
3. Priložte ľad na postihnuté miesto, uľaví sa vám od bolesti.
4. Postihnuté miesto dajte do vyvýšenej polohy, použite sťahujúcu bandáž alebo ponožku, aby ste zmenšili opuch a obmedzili poškodenie tkaniva.
Sem-tam utrpí takmer každý bežec nejaké väčšie či menšie zranenie
Pre zníženie tohto rizika vnímajte svoje telo, uvedomujte si biomechaniku behu, nevynechávajte silové cviky, a keď je treba, vyhľadajte odbornú pomoc. Dodržiavaním jednoduchých princípov sa naučíte behať bezbolestne. Individuálny bežecký štýl predurčuje každého bežca k istému typu zranení. Napríklad pri dopadaní na prednú časť chodidla, bude dopadová sila viac pôsobiť na lýtko. Je teda dôležité zhodnotiť svoj bežecký štýl v kontexte rizika vzniku poranení a urobte potrebné úpravy. Prudký nárast záťaže je hlavnou príčinou vzniku zranenia, a preto je treba zvyšovať ju postupne. Objem aj intenzita tréningu majú vplyv na zaťažovanie tela. Na ich monitorovanie môžete použiť digitálne zariadenia. Posilňovanie svalov a kĺbov prostredníctvom tréningu zameraného na odpor zlepšuje schopnosť tela vyrovnať sa so záťažou a dokázateľne zlepšuje výkonnosť. Bežci by mali cvičiť s veľkým odporom pri nižšom počte opakovaní.