Existuje veľa spôsobov, ako sa na kopcovité preteky v tréningu pripraviť. Dôležité je odhodlanie v kopcoch začať trénovať. Telo si potom na špecifickú záťaž zvykne a v pretekoch bude lepšie pripravené.
Krátke kopce
Opakované intervalové výbehy krátkych kopcov sú základom tréningu behu do kopca. Vždy záleží na tom, v akej tréningovej fáze sa práve nachádzate. Obecne je možné povedať, že je potrebné trénovať kopce aspoň raz týždenne. Variantov tréningu krátkych kopcov je samozrejme viac. Možnosťou je nájsť si vo svojom okolí svah zodpovedajúceho sklonu a dĺžky približne 100-150 metrov a následne opakovať výbehy vo zvýšenej intenzite (80-90%), pričom voľné zbehy využiť na regeneráciu medzi jednotlivými intervalmi.
Dlhé kopce
Dlhé stúpania sú náročné nielen fyzicky, ale i psychicky. Zaujímavým typom tréningu dlhých a prudkých kopcov môže byť využitie trekingových palíc. So skladbou tréningu je možné „sa hrať“, aby telo dostávalo každý týždeň nové podnety a neupadlo do tréningového stereotypu. Možnosťou je napríklad 10x opakovaný výbeh zjazdovky. Pri výbehoch zjazdoviek môžete striedať rýchle intervaly bez palíc s vloženými „chodeckými“ intervalmi s palicami, tak by si telo zvykalo práve na rôzne typy záťaže.
Ak sa vo vašom okolí nenachádzajú žiadne dlhé kopce s dostatočným sklonom na použitie palíc, nezúfajte. Dlhé tiahle kopce sú ideálne napríklad na opakované tempové výbehy. Aj tu platí pravidlo dobrého rozvrhnutia tempa – ak zrýchľovať, tak až ku koncu intervalov.