Asi každý rovnako počul o veľkej kráľovskej svadbe princa Harryho a krásnej Meghan. Svadba sa uskutočnila na starodávnom anglickom kráľovskom sídle Winsdor, ktoré sa nachádza 22 míl od centra Londýna. Len málokto si však dnes už spomenie, že práve hrad Winsdor spoluvytváral maratónsku históriu, práve odtiaľ totiž štartoval maratón v roku 1908 na londýnskej olympiáde. Ale bol kratší ako sa beháva teraz. Nebolo to však vtedy nič výnimočné. Pred londýnskym olympijským maratónom vlastne všetky olympijské maratóny merali okolo 40 kilometrov (25 míl), vrátane toho úplne prvého v Aténach v roku 1896, teda na prvej novovekej olympiáde po vzkriesení olympijskej myšlienky. To bola totiž pôvodná vzdialenosť z Marathonu až na štadión Panathinaiko v centre gréckych Atén, ktorú odbehol v roku 490 pred našim letopočtom vojak Pheidippides, aby doniesol správu o víťazstve nad Peržanmi. Podľa legendy, ako istotne všetci vieme, statočný Pheidippides skonal bezprostredne po odovzdaní dobrej správy.
Konečne presná dĺžka
Nasledujúce olympijské mestá, Paríž v roku 1900 a St. Louis v roku 1904 opäť pokračovali vo variáciách, čo sa týka maratónskej vzdialenosti. Rovnako aj prvá verzia megaslávneho Bostonského maratónu, ktorý sa uskutočňuje každoročne od roku 1897, štartovala v Ashlande, nie v Hopkintone ako dnes. Vtedy merala trať okolo 24,5 míle, teda o viac ako jednu míľu menej ako dnes.
Podľa niektorých svedectiev bol v roku 1908 olympijský londýnsky maratón rozšírený o hrad Winsdor, pretože niekoľko mladých princov a princezien chcelo vidieť bežcov bez toho, aby museli vytiahnuť päty z hradu. Londýnski organizátori túto zhodu okolností veľmi takticky využili, pretože, podľa všetkého, vždy chceli, aby trať maratónu obsahovala aj tento hrad, majestátny kráľovský Winsdor. Nakoniec sa im to takto podarilo, a tak vlastne vznikla nová tradícia presnej dĺžky maratónskej trate, ktorá bola ratifikovaná až v roku 1921. A od olypiády v Paríži 1924 má už každý jeden maratón rovnakú dĺžku 26 míľ, 385 yardov, alebo 42 kilometrov, 195 metrov.
Kráľovský štart z veľkoplošnej obrazovky
Britská kráľovská rodina tiež zohrala pomerne významnú úlohu pri tohtoročnom Londýnskom maratóne, ktorý sa bežal 22. apríla. Maratón slávnostne odštartovala 92 ročná kráľovná Elizabeth. Stála na trávniku pred hradom Winsdor, konkrétne Okrúhlou vežou a presne o 10:00 predpoludním stlačila tlačidlo, ktoré sustilo trúbenie na rohy a odštartovalo tak masu maratóncov, ktorí boli pripravení v parku Greenwich a videli kráľovnú na veľkoplošných obrazovkách. 110 rokov predtým zase odštartovala princezná Mária olypijský maratón (1908) z Východnej terasy zámku Winsdor. Veľmi spoločenský princ Harry už tretí rok za sebou vítal maratóncov v cieľovej rovinke a odovzdával ceny vo viacerých kategóriách.
Americké víťazstvo
Medzi kráľovskou svadbou a olympijským maratónom v roku 1908 je ďalšia paralela. Američania totiž zohrali kľúčovú úlohu v oboch prípadoch. Ako vieme, Meghan Markle sa stala historicky prvou Američankou, ktorá sa vydala do britskej kráľovskej rodiny. Podobne, olympijský maratón v Londýne v roku 1908 vyhral bežec zo Spojených štátov Johnny Hayes. Jeho víťazstvo však bolo mimoriadne kontroverzné. Cieľovú čiaru totiž preťal až ako druhý, pretože tým prvým bol Talian Dorando Pietri. Talian však zrejme podľahol sparnému počasiu, ktoré toho dňa, 24. júla 1908, panoval v Londýne. V čase 2:33 vbehol na mestský štadión, a bolo to s obrovským náskokom, avšak vybral si zlý smer. Keď to zistil, snažil sa vrátiť späť, ale priamo pred zrakmi zdesených 10 tisíc divákov 5 krát padol a stratil schopnosť pokračovať vo výkone. Členovia jeho výpravy, ktorí už medzitým v podstate začali oslavovať víťazstvo, sa na jeho trápenie nemohli pozerať a opakovane mu pomohli dostať sa na nohy. Na ich obranu treba však povedať, že naozaj nebolo zrejmé, či Dorando Pietri nie je v priamom ohrození života. „Bolo nemožné nechať ho len tak. Mysleli sme si, že zomrie priamo pred čami kráľovnej Alexandry,“ hovorili neskôr. Posledných 350 metrov trvalo Pietrimu rovných 10 minút a jeho výsledný čas mal hodnotu 2:54:46. Američan Johnny Hayes dosiahol čas 2:55:18, ale jeho americký tím bezprostredne po pretekoch ostro protestoval proti nepovolenej pomoci pre Pietriho. Olympijskí maratónski rozhodcovia museli protestu vyhovieť, keďže k nepovolenej pomoci nad akúkoľvek pochybnosť naozaj došlo. Johnny Hayes tak získal olympijské zlato, ale Dorando Pietri sa stal celosvetovým hrdinom za odvahu a obrovskú vôľu preteky dokončiť.