Akt DSA okrem iného požaduje, aby spoločnosti s viac ako 45 miliónmi aktívnych užívateľov mesačne a trhovou kapitalizáciou 75 miliárd eur napríklad zabezpečili kompatibilitu svojich aplikácií s aplikáciami konkurenčných spoločností a umožnili užívateľom rozhodnúť sa, ktoré aplikácie si do svojich zariadení predinštalujú.
Od marca Apple ďalej vývojom umožní ponúkať alternatívne platobné systémy, ktoré by im mohli pomôcť zarobiť viac peňazí a zároveň potenciálne znížiť ceny. Systém platieb v aplikáciách Applu si účtuje províziu až 30 percent.
Základ sa nemení
Pohyb spotrebiteľov mimo ekosystém Applu predstavuje podľa firmy riziko z hľadiska kybernetickej bezpečnosti. Vývojári preto budú musieť aj naďalej predkladať aplikácie na kontrolu Applu, ktorý im bude účtovať „základný technologický poplatok”, aj keď nebudú využívať žiadnu z platobných služieb spoločnosti Apple.
Firmy ako Spotify alebo Epic Games, z ktorej dielne vyšla hra Fortnite, už niekoľko rokov tvrdia, že provízia a obmedzenie Applu bránia ich podnikaniu. V posledných rokoch sa však kedysi monolitický prístup App Store zmenil na mozaiku pravidiel, pretože technologická spoločnosť musí reagovať na právne a regulačné výzvy.