„Ak by sme mali v Kalinigrade rakety dlhého dosahu, môžeme ohroziť takmer všetky európske metropoly: Berlín, Varšavu, všetky pobaltské krajiny, Paríž, Bukurešť, Prahu a americké základne v Nemecku,“ vyhlásil moderátor a poslanec Jevgenij Popov vo vysielaní stanice Rossija 1.
Tá divákom obratom ponúkla mapu s vyznačením potenciálnych cieľov naprieč Európou. „Zvláštnu pozornosť venujeme Británii, nášmu tradičnému nepriateľovi. Británia je v najzraniteľnejšej pozícii, V podstate nám stačia tri rakety a táto civilizácia sa zrúti,“ pokračoval vo vyhrážkach Popov.
Podľa neho sú v ohrození Londýn, Manchester, Birmingham a vojenské základne Davenport alebo Clyde Portsmouth. Na výpad proti Západu upozornil ruský nezávislý portál Agenstvo.
Reakcia na americké rakety v Nemecku
Rusko hrozí úderom v odpovedi na summit NATO z minulého týždňa. Na ňom USA oznámili, že budú od roku 2026 v Nemecku „epizodicky“ umiestňovať zbrane dlhého doletu ako odstrašujúci prostriedok. Nemecká armáda nedisponuje raketami dlhého doletu, ktoré sa odpaľujú zo zeme, iba riadenými strelami, ktoré môžu byť odpaľované z lietadiel.
Severoatlantická aliancia na summite tiež oznámila, že nová americká základňa protivzdušnej obrany v severnom Poľsku, ktorá má slúžiť na detekciu a zachytávanie útokov balistických rakiet v rámci širšieho protiraketového štítu NATO, je teraz pripravená na plnenie úloh.
Washington v reakcii odkázal, že USA a NATO neusilujú o vojenský konflikt s Ruskom, ale akákoľvek vojenská akcia namierená proti spojencovi Aliancie by vyvolala "zdrvujúcu reakciu".
Rusko má v Kalingradskej oblasti teraz pozemný raketový systém Iskander, ktorý dokáže vypúšťať strely s doletom až 500 kilometrov. Rakety Iskander sú schopné niesť tak konvenčné, ako aj jadrové hlavice.
Okrem toho má Moskva podľa amerického Centra pre námornú analýzu v Kaliningrade protivzdušný systém S-400, bombardéry Suchoj Su-30 a Su-24 alebo stíhačky Su-27.
Portál Idnes.cz patrí do vydavateľstva Mafra, pod ktoré spadá aj Brainee.sk