Sorbillo už predtým experimentoval s netradičnými verziami talianskeho pokrmu, robil pizzu s ananásom alebo banánom. Užívatelia sociálnych sietí sa v komentároch delia na tých, ktorí chcú novinku ochutnať, a na tých, ktorí ju kritizujú ako nedôstojný výstrelok, píše agentúra APA.
„Pizzi sa medze nekladú, už žiadne predsudky. Žasnem nad tým, ako ľudia stále kričia, keď použijete ingrediencie, ktoré ste predtým nepoužívali,” povedal Sorbillo serveru Fanpage.it.
Kuchár sa bráni
„Ak viete dobre urobiť pizzu, ako my tu v Neapole, tak myslím, že môžeme používať aj zdravé a typické produkty, ktoré sa predtým nepoužívali, ako napríklad slanina, ančovičky, burratu alebo ochutené oleje,” dodal kuchár.
Kritici Sorbilla obviňujú z prefíkanej marketingovej kampane, iní mu vyčítajú, že ničí tradíciu neapolskej pizze. Patrí medzi ne aj poľnohospodárske združenie Coldiretti, ktoré dlhodobo kritizuje upravovanie tradičných talianskych receptúr v zahraničí.
Kritika zneuctenia tradícií
Zmeny sú podľa združenia niekedy také zásadné, že pôvodný pokrm je na nepoznanie. Ako typický príklad uvádza americké jedlo Mac and cheese, čo sú cestoviny zapečené so syrovou omáčkou.
Remeslo neapolských výrobcov pizze bolo v roku 2017 zaradené na zoznam nehmotného svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Slovo pizza je podľa jednej štúdie najznámejším talianskym slovom na svete, predstihlo dokonca aj špagety.