„Teploty večer trochu klesajú, je to báječné. Keď chodíte alebo plávate, tak stále vidíte vlastné nohy i ruky,” pochvaľuje si 32-ročný pakistanský emigrant Mohammed, ktorý si prišiel užívať more so svojimi dvoma deťmi.
Kozmopolitný Dubaj s 3,6 miliónmi obyvateľov sa nachádza v jednej z najteplejších oblastí sveta, po polnoci teploty klesajú k 30 stupňom. Vedenie mesta preto vlani zriadilo 800 metrov verejných nočných pláží, na ktoré nepretržite dohliada plavčík, sú obohnané sieťami proti žralokom a viditeľnosť zabezpečujú obrie reflektory.
Podľa Hamada Šákira, ktorý má projekt na magistráte na starosti, mesto podniklo všetko pre pokoj plavcov: siete ich chránia pred morskými živočíchmi, plavčíci majú ďalekohľady s nočným videním a testuje sa aj kamerový systém s umelou inteligenciou, ktorý môže spustiť poplach, ak zaznamená topiaceho človeka.
„Myslím, že sme jedno z mála miest na svete s takouto infraštruktúrou na plážach v noci. Určite sme jediní na Blízkom východe a v severnej Afrike,” povedal Šákir. Tieto pláže podľa neho od minulého roka využilo viac ako milión ľudí.
Potreba si oddýchnuť
V čase, keď Blízkym východom otriasa vojenský konflikt medzi Izraelom na jednej strane a Iránom a jeho spojencami - palestínskym Hamasom a libanonským Hizballáhom - na strane druhej, v Dubaji, kde cudzinci tvoria viac ako 90 percent obyvateľov, priťahujú nočné pláže cez víkendy davy ľudí.
Na pláži Umm Sukajm je aj 38-ročná bieloruská trénerka Mary, ktorá si prišla užiť trochu čerstvého vzduchu po „dlhom a teplom dni”. Voda sa podľa nej ale ešte dosť neochladila. „Je to akoby som sa kúpala vo vani,” hovorí Mary. O kúsok ďalej sa 36-ročná filipínska predavačka Laya zahrabáva do piesku.
Táto pláž, kde občas chodí so svojimi priateľmi, je pre státisíce migrujúcich pracovníkov, ktorí udržiavajú ekonomiku emirátu v chode, závanom čerstvého vzduchu. „V Dubaji tvrdo pracujeme, takže si potrebujeme oddýchnuť,” hovorí Laya. Touto novou atrakciou sa úrady snažia prilákať tiež turistov, ktorí sa v horúcej sezóne zdržiavajú v klimatizovaných priestoroch.
Globálne otepľovanie
Pred päťdesiatimi rokmi bol Dubaj na vrchole leta z veľkej časti vyľudnený a teploty presahovali 40 stupňov Celzia. Vďaka svojej najvyššej budove na svete, obrovským nákupným centrám a krytým zábavným parkom sa však stal „celoročnou mestskou destináciou", kam vlani prišlo viac ako 17 miliónov návštevníkov, opisuje zmenu výskumná pracovníčka Akadémie cestovného ruchu na univerzite v holandskom Brede Manuela Gutberletová.
Odborníčka však upozorňuje, že globálne otepľovanie by mohlo obmedziť ambície mesta, a poukazuje najmä na prívalové dažde, ktoré v apríli mesto na niekoľko dní ochromili. Častejší výskyt podobných fenoménov a predpokladaný nárast teplôt nad 40 alebo dokonca nad 50 stupňov by mohli turistov odradiť, hovorí Gutberletová s tým, že Dubaj „sa musí týmto novým hrozbám rýchlo prispôsobiť”.
Kým však dôjde na takéto zmeny, svoju prvú dovolenku v Dubaji si užíva 77-ročný Francúz Laziz Ahmed, ktorý prišiel navštíviť príbuzných. „Je tu dobre. Cez deň sa von moc nedostanem, ale večer si to vynahradím”.