Zástupcovia signatárov výzvy Kultúrny reparát sa dnes stretli s ministerkou kultúry Ľubicou Laššákovou. Stretnutia sa zúčastnili Roman Polák (divadelný režisér a profesor na VŠMU), Richard Stanke (herec), Peter Bebjak (filmový režisér), Juraj Janiš (režisér a producent), Eva Pavlíková (herečka DAB Nitra), Boris Meluš (grafický dizajnér, Nová Cvernovka), Jana Suraová (kultúrna manažérka, Banská Bystrica).
„Ani osobné stretnutie s Ľubicou Laššákovou nás nepresvedčilo o tom, že rozumie, o čom je výzva Kultúrny reparát, ktorú podpísalo viac ako 2100 ľudí pôsobiacich v kultúre vo všetkých regiónoch Slovenska. Nedokázala svoju odbornosť ani dostatočnú morálnu výbavu, nemá podľa nás na mieste ministerky kultúry čo robiť.
Ponúkla nám účasť na pravidelných pracovných stretnutiach, ktorú sme odmietli. Budeme pokračovať v spolupráci pri riešení problémov v rezorte kultúry tak, ako to robia mnohí z nás už dlhé roky. Ale svojou účasťou a prácou nebudeme legitimizovať osobu Ľubice Laššákovej na ministerskom poste – nemá našu dôveru.“, vyjadrili sa zástupcovia signatárov výzvy Kultúrny reparát bezprostredne po stretnutí na Ministersve kultúry SR.
Prinášame celé znenie zdôvodnenia signatárov:
"Kultúra je to, čo ľudí spája. Posledné týždne viac ako kedykoľvek predtým volajú ľudia na Slovensku po slušnosti, zodpovednosti a solidarite. Rozhodli sme sa vyjadriť k nezodpovednej nominácii na post ministra kultúry, pretože je to oblasť, v ktorej pôsobíme a pre rozvoj ktorej sa snažíme prispievať svojou odbornosťou i občianskou zodpovednosťou.
Rozhodli sme sa vyjadriť aj preto, lebo vymenovaním Ľubice Laššákovej na post ministerky kultúry vládna garnitúra preukázala, že požiadavky občanov, ktorí ostatné týždne žiadajú kompetentné a zodpovedné riadenie krajiny, otvorene ignoruje.
Na miesto po predchádzajúcom ministrovi kultúry, ktorý ako jediný z politikov dobrovoľne odišiel po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, dosadili nekvalifikovanú straníčku, ktorá o svojich kvalitách nepresvedčila ani svojou predchádzajúcou prácou v regióne, ani svojím verejným vystupovaním.
Každé vyjadrenie Ľubice Laššákovej od oznámenia jej nominácie len prehlbuje presvedčenie verejnosti o jej nekompetentnosti.
Opätovne ju aj v mene ďalších viac ako dvetisíc sto signatárov výzvy Za okamžitý kultúrny reparát! žiadame, aby odstúpila z najvyššej funkcie štátnej úradníčky reprezentujúcej umeleckú a kultúrnu obec, pretože si nemyslíme, že má akúkoľvek víziu pre rezort, ktorý má viesť a neveríme a že je dostatočne silnou a rešpektovanou osobnosťou, aby vytvárala podmienky pre slobodu médií a ochranu novinárov.
Nemyslíme si, že pôsobenie Ľubice Laššákovej na poste ministerky kultúry je jediným a tým najvážnejším problémom Slovenska. Je však obrovským negatívnym signálom voči jej obyvateľom. Sme tu, aby sme sa voči tomu ohradili. Sme presvedčení, že v dnešnej situácii je potrebné mať vyššie očakávania politickej kultúry pri nomináciách na obsadenie najvyšších štátnych postov.
A sme tu tiež, aby sme vyjadrili naše odhodlanie podporiť všetkých ostatných, ktorí bojujú s nekompetentnosťou vo svojej oblasti. A nielen s ňou, ale aj s korupciou, nezodpovednosťou a nespravodlivosťou. Chceme byť solidárni zo všetkými, ktorí v zápase o slušný život a slušnú krajinu potrebujú pomôcť – od ohrozovaných novinárov po terorizovaných farmárov.
Existujú kritériá pre výber ministra (nielen kultúry?) Rozhodne áno
- Post ministra je politická funkcia. Strany, ktoré získali mandát na zostavenie vlády, obsadzujú ministerské posty spomedzi odborníkov, ktorí vedia realizovať program, s ktorým sa daná strana uchádzala o hlasy voličov.
- Minister je však zároveň najvyšším štátnym úradníkom v rezorte, ktorý riadi.
- Uchádzač o vstup do štátnej služby musí prejsť výberovým konaním. Ak sa niekto uchádza o riadenie organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva, prechádza reálnym konkurzom. Jeho integrálnou súčasťou býva predloženie vízie, ako a kam chce uchádzač organizáciu viesť. Čo sú jeho priority a prečo.
- Môžeme v prípade najvyššieho štátneho úradníka – len preto, že ten post má právo obsadiť politická strana – rezignovať na akékoľvek kritériá?
- Určite nie. Len preto, že krajiny s vyspelou politickou kultúrou nepotrebujú mať explicitne definované kritériá na post ministra, neznamená, že tieto kritériá neexistujú.
- Hlavnou úlohou ministra je komunikovať s partnermi vo vnútri rezortu i navonok, s cieľom nachádzať a presadzovať riešenia problémov. A to všetko v kontexte vízie, preukazujúcej kam chce svoj rezort posunúť. Aby túto úlohu mohol naplno a zodpovedne vykonávať, musí mať hlboké vedomosti v danej oblasti.
- Minister nemusí samozrejme vedieť všetko. Má na jednotlivé oblasti odborníkov. Nemôže byť však moderátorom dialógu medzi dotknutými stranami, ak sa v problematike neorientuje.
- Minister musí mať v prostredí prirodzenú autoritu, ktorú si získal vďaka odbornosti vo svojej profesii a vďaka osobnej integrite, ktorú preukázal v predchádzajúcich verejných funkciách. Bez nej nemá možnosť nachádzať u svojich partnerov dôveru a bez dôvery partnerov nie je schopný presadiť žiadne riešenie.
- Minister bez dôvery partnerov nemôže reálne vykonávať svoju funkciu."
Pod výzvu Žiadame okamžitý kultúrny reparát! na odstúpenie Ľubice Laššákovej z postu ministerky kultúry sa podpísali cez dve tisícky osobností pôsobiacich v kultúre a v celom spektre jej oblastí. Vo výzve, ktorú zverejnili 25. marca večer, žiadajú premiéra Petra Pellegriniho, aby na tento post vymenoval osobnosť, ktorá sa svojou kvalifikovanosťou bude môcť uchádzať o dôveru verejnosti. Upozorňujú na fakt, že na najvyššie posty v mnohých rezortoch zasadajú aj po tzv. rekonštrukcii vlády nekompetentní ľudia.