StoryEditor

Odstúpenie ministerky kultúry požadujú stovky osobností. Výzvu podpísala aj Jana Kirschner, Michal Havran alebo Eva Borušovičová

28.03.2018, 12:00
Autor:
hrnhrn
Vo svojich vyjadreniach otvorene kritizujú nekompetentnosť ministerky Laššákovej.

Výzvu Žiadame okamžitý kultúrny reparát! na odstúpenie Ľubice Laššákovej z postu ministerky kultúry podpísali už takmer dve tisícky ľudí pôsobiacich v kultúre a v celom spektre jej oblastí. K 322 signatárom výzvy sa pripojilo ďalších 1570 zástupcov kultúrnej obce.

Vo výzve žiadajú premiéra Petra Pellegriniho, aby na tento post vymenoval osobnosť, ktorá sa svojou kvalifikovanosťou bude môcť uchádzať o dôveru verejnosti. Upozorňujú na fakt, že na najvyššie posty v mnohých rezortoch zasadajú aj po tzv. rekonštrukcii vlády nekompetentní ľudia. 

Žiadajú predsedu vlády, aby priznal, že nominácia ministerky kultúry nebola zodpovedná a aby navrhol kandidáta alebo kandidátku, ktorí sa môžu o dôveru aspoň začať uchádzať. Ľubicu Laššákovú žiadajú, aby z postu ministerky bezodkladne odstúpila. Ministerka uviedla, že "eviduje výzvu umelcov na odstúpenie z funkcie. V záujme konštruktívneho dialógu je pripravená po veľkonočných sviatkoch stretnúť sa so signatármi výzvy.“

Medzi osobnosťami, ktoré podpísali výzvu, sú aj speváčka Jana Kirschner, spisovateľ a publicista Michal Havran, režisérka Eva Borušovičová a mnoho ďalších. Prinášame vyjadrenia niektorých z nich, v ktorých zdôvodňujú, prečo podpísali výzvu. Kritizujú v nich okrem Laššákovej nekompetentnosti aj jej výroky o vplyve Geogea Sorosa na dianie na Slovensku a činnosť neziskových organizácií.

Eva Borušovičová (režisérka): "Som presvedčená, že kultúra nás určuje ako jednotlivcov aj ako národ, že kultúra je pre náš život rovnako dôležitá ako chlieb a že by mali byť kritériá pre výber ministra kultúry presahujúce len požiadavku straníckej lojálnosti. Petíciu Žiadam okamžitý kultúrny reparát! podporujem preto, lebo mi záleží na našej krajine, na jej budúcnosti a na ľuďoch, ktorí tvoria jej hodnoty. Chcem, aby sa s mocou spájala kompetentnosť, charakter, zodpovednosť a ľudskosť. Viem, že to nie je málo, zvlášť dnes, keď sme konfrontovaní s bolestnou nutnosťou prijímať kompromisy na hranici znesiteľnosti."

Jana Bučka (režisérka): "Pani Laššáková ako ministerka kultúry vo mne vzbudzuje nedôveru z niekoľkých dôvodov. Je pre mňa neprijateľné, aby ministerka vyslovovala akékoľvek konšpiračné teórie, bez ohľadu na to, že sa za to neskôr ospravedlnila. Veta, ktorá vyšla z úst pani Laššákovej: "Niekedy, keď človek niečo povie a vidí, ako to vyzerá na papieri, zostane celý zhrozený." len poukazuje na profesionálnu nepripravenosť a nezrelosť viesť taký dôležitý rezort, v ktorom musí robiť správne rozhodnutia, mať víziu a vedieť svoje rozhodnutia vyargumentovať."

Sláva Daubnerová (režisérka): "Budovanie kultúrnej politiky je mravenčia práca a vyžaduje si znalosti v obore, úprimný záujem o rozvoj kultúry a priam fanatický a nadšenecký prístup. Je nepredstaviteľné, aby človek, ktorý má stáť na čele rezortu kultúry, nemal prehľad o modeloch kultúrnej politiky v zahraničí a už vôbec nie o treťom sektore, ktorý je jej pilierom. Na poste ministra kultúry si nepredstavujem človeka, ktorý kultúrnu politiku vráti do 80-tych rokov minulého storočia. Ak túto krajinu ešte môže niečo zachrániť, tak je to kultúra. Zatiaľ neviem, čo si pod ňou predstavuje nová pani ministerka, nakoľko na stránke MKSR nie je zverejnený ani len jej životopis."

Michal Havran (spisovateľ, publicista): "Obnova dôvery musí ísť aj cez profesionalizmus a schopnosť reagovať. Ministrom alebo ministerkou kultúry musí byť niekto, kto sa nemusí zorientovávať, pretože dnes nemáme na nič také čas. A výroky o štátnej RTVS ma úprimne prestrašili. RTVS má dnes jedinečnú príležitosť a povinnosť chrániť verejnosť aj pred politikmi. Tak to neohrozujme."

Jana Kirschner (speváčka): "Kritizovať tretí sektor považujem za veľmi nespravodlivé. Tvoria ho tí najpracovitejší ľudia v kultúre a sú absolútnymi a častokrát jedinými piliermi kultúry najmä v regiónoch. Veľmi si vážime ich neúnavnú prácu a obviňovať ich a špiniť vyhláseniami o zaoceánskych peniazoch je skutočne za hranicou zdravého rozumu. Áno, súdiť niekoho bez toho aby sme o ňom niečo vedeli, sa možno nemusí zdať fér, ale ak platí zožneš, čo si zasial, potom sa skutočne niet čomu diviť."

Robert Kirchhoff (režisér, producent): "Mafia, ktorá o tejto demoralizovanej a prehnitej krajine rozhoduje, poverila vedením rezortu kultúry analfabeta. Nie som prekvapený, ani zaskočený. Bolo jasné, kde žijeme a teraz sa to odkrylo až na dreň. Spievajú nám uspávanku, ale niečo podstatné sa už stalo a ešte stane."

Boris Ondreička (výtvarník, kurátor): "Od ministerky / ministra kultúry SR očakávam vysokú, širokú a hlbokú znalosť kultúry a umení, strategické videnie vpred a jeho kvalitné manažérske a politické prevedenie do každodennej reality. Žiadna položka v profesionálnej biografii zvolenej pani Ľubici Laššákovej nenaznačuje, že by také kompetencie ani nádejne mohla získať. Tie sa získavajú dlhoročnou praxou. Ministerstvo nie je kurz, ale okamžitý výkon. Jedna vec je ju nominovať, ale druhá je akceptovať takúto nomináciu. To ma napĺňa presvedčením, že pani ministerke chýba aj nevyhnutná kritická sebareflexia."

Mátyás Prikler (režisér, producent): "20 až 25 percentná politická strana nemá čo i len trocha kompetentného kandidáta na ministra kultúry. Obávam sa, že ho nemá žiadna iná parlamentná strana. Prvé prejavy novej ministerky sú hrôzostrašné. Nekultúrnosť ľudí, ktorí riadia štát, ma neskutočne štve a mám pocit, že keď dlhodobo ignorujeme kultúru a školstvo, tak nás to skôr či neskôr dobehne. Po ľudskej stránke mi je novej ministerky ľúto, lebo musí byť hrozné sedieť v pozícii, na ktorú človek ani zďaleka nemá."

Lucia Štasselová (konzultantka neziskového sektora): "Výzvu podporujem z jednoduchého dôvodu: človek, ktorý len tak od boku vyhlási, že tretí sektor na Slovensku má veľa peňazí a zároveň má ambície pracovať v najvyššej pozícii v štáte v oblasti kultúry, buď netuší, o čom hovorí alebo zámerne zavádza. Každá z možností ho diskvalifikuje na túto pozíciu. Na jednej strane Slovensko nemá dáta, koľko financií je v sektore a aká je efektivita ich využitia. Výrok teda nemá oporu vo faktoch. Na druhej strane, neziskové organizácie tvoria významnú časť kultúrnych inštitúcií a organizácií. Preto výrok smeruje k možnej likvidácii vlastných organizácií."

Ľubicu Laššákovú nominovala na post ministerky kultúry po abdikovanom Marekovi Maďaričovi strana Smer-SD. Predtým pôsobila na poste krajskej predsedníčky Smeru v Banskej Bystrici. Laššáková absolvovala žurnalistiku na Univerzite Komenského, dvadsať rokov pôsobila ako redaktorka a moderátorka Slovenského rozhlasu. V rokoch 2011-2012 bola programovou manažérkou a tlačovou poradkyňou Parku kultúry a oddychu Banská Bystrica, od roku 2012 do 2016 zastávala post prednostky banskobystrického Okresného úradu. Od roku 2016 pracovala v Štátnej vedeckej knižnici Banská Bystrica ako manažérka kultúry a projektová manažérka.

01 - Modified: 2018-04-30 13:24:06 - Feat.: - Title: Umelci organizujú protestné zhromaždenie. Kultúrny reparát bude pred Úradom vlády 02 - Modified: 2018-04-17 13:11:52 - Feat.: - Title: Signatári výzvy Kultúrny reparát sa stretli s ministerkou Laššákovou. Považujú ju za nekvalifikovanú straníčku 03 - Modified: 2018-04-17 13:14:50 - Feat.: - Title: Ministerka Laššáková sa stretne so signatármi petície za jej odstúpenie 04 - Modified: 2018-04-02 09:01:08 - Feat.: - Title: Ľ. Laššáková: Systém fondov na podporu kultúry je plne funkčný. Zmeny však nevylučuje 05 - Modified: 2018-04-02 09:01:53 - Feat.: - Title: Ľ. Laššáková: Diskusii o kvótach pre slovenské pesničky sa nebránim
menuLevel = 2, menuRoute = news/media, menuAlias = media, menuRouteLevel0 = news, homepage = false
08. november 2024 00:33