Francúzsko začalo rýchlu evakuáciu svojich občanov a diplomatického personálu zo Sudánu, ktorým zmietajú boje o moc medzi štátnou armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory RSF. Agentúre AFP to dnes oznámilo francúzske ministerstvo zahraničia. O európskych občanov a občanov zo "spriatelených partnerských krajín" je tiež postarané, uviedol úrad bez ďalších podrobností. K medzinárodnému úsiliu sa pripojilo aj Holandsko.
Zo Sudánu sa chystá niekoľko evakuačných konvojov. "Naši kolegovia v Káhire, v Bruseli i v Prahe v centrále pracujú na tom, aby do týchto konvojov českých občanov dostali," oznámila dnes ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikácie ministerstva zahraničia. Česi sú vedení na evakuačných zoznamoch štátov EÚ, vrátane toho francúzskeho. "So všetkými sme v kontakte priamo alebo nepriamo cez ich zamestnávateľov," dodala Wernerová. Čechov je v Sudáne podľa ministerstva päť.
Holandsko sa tiež pokúša dostať svojich občanov z krajiny. "Prebieha operácia viacerých krajín na evakuáciu občanov zo Sudánu. Holandsko sa jej zúčastňuje spolu s tímom z Jordánska. Urobia všetko pre to, aby sa odtiaľ Holanďania dostali čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie, "uviedol minister zahraničia Wopke Hoekstra v príspevku na twitteri. Holandsko vyslalo do Jordánska pred prípadnou záchrannou misiou dve lietadlá.
Svojich diplomatov aj s rodinami dnes zo Sudánu evakuovali aj Spojené štáty. Oznámil to americký prezident Joe Biden, ktorý podľa agentúr nariadenie vydal, keď začalo byť zjavné, že boje v dohľadnej dobe neustanú.
Napríklad Saudská Arábia svojich ľudí dostala zo Sudánu cez prístav na východe krajiny, mnoho ďalších krajín však zatiaľ návrat svojich občanov zabezpečiť nedokázalo. Svojich diplomatov by mali v najbližšom čase evakuovať tiež Británia, Čína alebo Japonsko.
Taliansky minister zahraničia Antonio Tajani dnes uviedol, že všetkých Talianov v Sudáne kontaktovalo krízové oddelenie úradu a sú podľa neho v poriadku. V sobotu večer sa konala schôdzka vrcholných talianskych predstaviteľov, na ktorej bol vypracovaný krízový plán na ochranu približne 140 Talianov, ktorí sa v súčasnosti v krajine nachádzajú, uviedla agentúra ANSA.
Pápež František vyzval dnes na dialóg tvárou v tvár "vážnej" situácii v Sudáne. "Vyzývam všetkých, aby sa modlili za našich sudánskych bratov a sestry," dodal počas tradičnej nedeľnej modlitby na Svätopetrskom námestí.
Šéf milícií RSF Muhammad Hamdan Dagalo v sobotu vyhlásil, že pomôže s koordináciou evakuácie cudzincov. O tom, že návrat cudzincov do ich domovských krajín "uľahčí a zaručí", ubezpečil tiež Dagalov protivník, generál Abdal Fattáh Burhán, ktorý vedie sudánsku armádu a je de facto vládcom krajiny. Pokračujúce prestrelky v sudánskom hlavnom meste tieto tvrdenia ale spochybnili, uviedla agentúra AP.
V Omdurmáne ležiacom na druhom brehu Nílu od Chartúmu dnes zúrili boje, povedali miestni obyvatelia agentúre AP, podľa ktorej mestom otriasla silná streľba a hŕmenie výbuchov. Milice RSF tvrdí, že armáda podnikla nálety na luxusnú štvrť severne od Chartúmu.
Znepriatelené skupiny vedú bývalí spojenci, generáli Burhán, veliteľ armády, a šéf milícií RSF Dagalo. V októbri 2021 spoločne zorganizovali vojenský prevrat, ktorý zmaril krátky prechod Sudánu k civilnej vláde. Prípadné rokovania s RSF armáda vo štvrtok vylúčila a uviedla, že prijme iba ich kapituláciu.
OSN a zahraničné štáty vyzvali súperiacich generálov, aby dodržiavali vyhlásené prímerie a aby otvorili bezpečný priechod pre utekajúcich civilistov a dodávky pomoci. Boje sa začali minulú sobotu a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO si vyžiadali najmenej 413 obetí a viac ako 3500 zranených.