„Prídu dni, keď tvoji nepriatelia postavia okolo teba val, zovrú ťa zo všetkých strán a zrovnajú ťa so zemou...“ veští plačúci Ježiš Kristus v Lukášovom evanjeliu mestu Jeruzalem, centru židovského národa.
Biblisti, teda bádatelia, ktorí sa zaoberajú vedeckým skúmaním Biblie, pripomínajú, že niektoré z Kristových predpovedí – napríklad táto o obliehaní, vyhladovaní a zničení Jeruzalema Rimanmi v roku 70 – sa však vyplnili predovšetkým preto, že boli do Nového zákona zapísané až po tom, čo sa stali. Čo podľa nich nezľahčuje posolstvo Ježiša Krista ani Bibliu, len upozorňuje na existenciu dvoch prepojených hrdinov: historicky doloženého kazateľa, ktorého pred dvoma tisícročiami odsúdili na smrť, a Mesiáša, okolo ktorého učenia vybudovali kresťania náboženstvo, ku ktorému sa dnes hlási 2,4 miliardy ľudí.
„Nezamieňajte Ježiša a Krista,“ upozorňuje aj religionista (religionistika je veda zaoberajúca sa štúdiom náboženstva) a profesor filozofie Otakar Antoň Funda, autor knihy Ježiš a mýtus o Kristovi. „Ježiš je meno historickej osoby. Zatiaľ čo Kristus je vykupiteľský titul, priradený Ježišovi po jeho ukrižovaní kresťanskou vierou.“
Mimochodom, meno Kristus je z gréckeho slova „chriein“, teda „pomazaný“ (v hebrejčine sa „pomazaný“ povie mašiach, teda Mesiáš). Čiže Bohom vyvolený kráľ.
Pomazanie totiž kedysi spočívalo v naliatí éterických olejov na hlavu panovníka či kňaza, čo z neho malo urobiť priameho služobníka Boha. Prapôvodne sa však olivové oleje používali ako liek, roztierali sa po tele a mali z neho vyhnať démonov spôsobujúcich choroby a potom uzavrieť v koži póry, aby sa choroby nemohli vrátiť.
Dôkazy o Ježišovom živote
Možno však Ježišovu pozemskú existenciu potvrdiť inak ako Novým zákonom (druhá časť Biblie, ktorej obsahom je hlavne život a kázanie Ježiša a bola spísaná až po jeho smrti), keď nemáme žiadne archeologické dôkazy?
Ježiš po sebe nezanechal žiadny spis a nezachovala sa ani zbierka jeho výrokov, ktoré využívali autori evanjelií. Dá sa teda nejako potvrdiť, že vôbec žil?
Zostáva vám 87% na dočítanie.