Hoci volebný výsledok ODS ďaleko zaostal za úspechmi z 90. rokov, strana momentálne vedená Petrom Fialom obsadila druhé miesto hneď za ANO. So ziskom vyše 11,3 percenta si oproti voľbám spred štyroch rokov polepšila o 3,6 percenta. Do Poslaneckej snemovne tesne prenikla aj TOP 09, ktorá spolu s ODS tvorila v rokoch 2010 až 2013 pravicovú vládu.
Politicky vyzretejší
Obe strany pritom preukazujú viac politickej vyzretosti, než ich pravicoví kolegovia u nás. Napríklad dlhoročný predseda TOP 09 po nedávnych voľbách avizoval, že za slabý výsledok strany preberá na seba zodpovednosť a na najbližšom zjazde už nebude kandidovať na líderský post.
Slovenskej pravici sa takýto proces nastaviť nepodarilo. Práve naopak – ak sa v nejakej strane objaví niekoľko silných osobností, spravidla sa to končí odchodom celého krídla alebo frakcie. Takíto politici potom v priebehu svojej kariéry dokážu vystriedať hneď niekoľko strán, ktoré po najbližšom neúspechu vo voľbách končia.
Môžeme to dokumentovať na príklade Kresťansko-demokratického hnutia, od ktorého sa postupne odštiepilo viacero zoskupení vedených ambicióznymi lídrami. Ani jedno z nich sa však nedokázalo výraznejšie presadiť. Podľa najnovších prieskumov sa pritom zdá, že na návrat do parlamentu by malo najväčšie šance práve KDH pod vedením nového lídra Alojza Hlinu.
Antisystémové hnutia
Hoci Česi sú na tom o niečo lepšie, ani tam nie je situácia ideálna. Aj to je jeden z dôvodov, prečo vo voľbách uspeli antisystémové hnutia ako ANO, Sloboda a priama demokracia alebo Piráti. „Pravica v našich krajinách nie je vôbec v dobrom stave. Je značne roztrieštená, čo sa ukázalo aj v minulosti, keď sa nedokázala zjednotiť. Vždy potom hrozí nebezpečenstvo, že ju prevalcujú nové populistické hnutia,“ konštatoval Pehe.