Zeman počas svojho prvého funkčného obdobia navštívil obe tieto krajiny a v marci 2016 privítal na Pražskom hrade čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.
Medzi Zemanovými poradcami sa tiež objavil Jie Ťien-ming, šéf predstavenstva čínskej skupiny CEFC, ktorá v uplynulom období investovala v Česku veľké peniaze. Na Rusko má zase úzke napojenie jeden z nabližších prezidentových poradcov Martin Nejedlý.
Samotný Zeman však odmieta, že by vzťahy s Pekingom a Moskvou udržiaval primárne z politických dôvodov.
„Do Ruska a Číny chodievam za obchodmi,“ povedal Zeman v predvolebnom diskusnom súboji s protikandidátom Jiřím Drahošom. Aj z tohto dôvodu sa dá očakávať, že šéf Pražského hradu bude naďalej podporovať budovanie ekonomických vzťahov nielen s Čínou a Ruskom, ale napríklad aj s krajinami Latinskej Ameriky či ďalších regiónov.
Nepredpokladá sa však, že by sa prezident vo svojom druhom funkčnom období obrátil politicky Európe chrbtom a posilňoval spojenectvo so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom a čínskym lídrom Si Ťin-pchingom. Navyše, podľa expertov sú väzby Česka na Európsku úniu a Severoatlantickú alianciu natoľko silné, že by tento fakt prezident nedokázal zmeniť.