Karimovov režim bol povestný korupčnými praktikami a šikanovaním kohokoľvek, kto sa bez kontaktov na správnom mieste pokúsil o súkromné podnikanie.
Za týmto štýlom hospodárskej politiky urobil Mirzijajev definitívnu bodku. „Vláda nemôže urobiť podnikateľom v Uzbekistane väčšiu službu, než im ustúpiť z cesty a nechať ich, nech si robia svoju prácu bez obáv z vydierania,“ povedal nový prezident krátko po nástupe do úradu.
Podľa neho príbuzní úzkej skupinky najvyšších politikov dlhé roky rozkrádali štátne investičné fondy. Korupcia bola prítomná prakticky pri každom novom investičnom projekte. V niektorých prípadoch sa rozkradla až polovica peňazí. To sa po nástupe Mirzijajeva zmenilo.
Skorumpovaní štátni úradníci boli odstavení, za korupciu hrozia vysoké tresty. Súkromní podnikatelia dostali zelenú.
Vláda im ponúka množstvo výhod v podobe daňových úľav či inej podpory. Daňové prázdniny dostali tí investori, ktorí sa rozhodli založiť podnik v jednej zo siedmich špeciálnych ekonomických zón. Výsledky týchto zmien vidno v Taškente či ďalších uzbeckých sídlach už teraz na každom kroku.
Ak ste hlavné mesto navštívili pred piatimi rokmi a vrátite sa doň teraz, spoznáte ho len s ťažkosťami. Hlavné bulváre lemuje množstvo novootvorených obchodov či pobočiek rôznych svetových značiek, čo za Karimovovej vlády bolo sotva predstaviteľné.