Niektoré firmy vyrábajúce elektromobily v Číne predložili Európskej komisii návrhy na zavedenie minimálnych cien pre dovoz do Európskej únie, aby sa tak vyhli dodatočným clám. Komisia však všetky tieto návrhy zamietla.
S odvolaním sa na tlačového zástupcu komisie o tom dnes informovala agentúra Reuters. Podrobnosti o podobe ponúk eurokomisia podľa Reuters neposkytla.
Vplyv dotácii
"Zamerali sme sa na to, či by tieto návrhy eliminovali škodlivý vplyv dotácií a či by bolo možné účinne sledovať a vymáhať ich plnenie. Komisia dospela k záveru, že tieto požiadavky žiadny návrh nesplnil, "uviedol tlačový zástupca.
"Komisia zostáva otvorená riešeniu založenému na dohode, to však musí byť plne v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie a úplne odstraňovať škodlivé účinky dotácií," dodal.
Budúci týždeň vo štvrtok by sa mal čínsky minister obchodu Wang Wen-tchao stretnúť s podpredsedom eurokomisie Valdisom Dombrovskisom, ktorý má na starosti zahraničný obchod, píše Reuters.
Cenová vojna
Bývalý čínsky veľvyslanec pri WTO I Siao-čung britskému denníku Finacial Times povedal, že stále dúfa v dohodu. "V Číne nikto nechce vidieť cenovú vojnu. Domnievam sa, že Čína sa jej zo všetkých síl snaží vyhnúť, "dodal.
Európska únia začiatkom júla zaviedla na dovoz elektromobilov z Číny dočasné dodatočné clá až 37,6 percenta platné najviac štyri mesiace. Podľa zdrojov agentúry Reuters z tohto týždňa sa eurokomisia chystá navrhnúť úpravu, podľa ktorej by maximálna sadzba pri konečných clách mala predstavovať iba 35,3 percenta.
Návrh konečných ciel bude musieť schváliť 27 štátov Únie. Budú zavedené v prípade, že sa proti nim nepostaví kvalifikovaná väčšina 15 členov Únie s 65-percentným podielom na počte obyvateľov.
Komisia sa rozhodla uvaliť dodatočné clá na dovoz elektromobilov z Číny, pretože Peking výrobca týchto áut podľa názoru Bruselu nedovolene subvencuje. Dodatočné clá sú nad rámec štandardného dovozného cla na automobily, ktoré v EÚ predstavujú desať percent.