Investície do čistých zdrojov energie v tomto roku zvýšia náskok nad investíciami do fosílnych palív, investície do solárnych projektov potom tento rok prvýkrát prekonajú investície do novej ťažby ropy. Vo svojej dnešnej správe to uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).
Celkovo by investície do energetiky tento rok podľa odhadu dosiahnu 2,8 bilióna dolárov. Z toho viac ako 1,7 bilióna dolárov by malo smerovať do takzvaných čistých technológií, ako sú obnoviteľné zdroje, jadrová energia, elektromobily, tepelné čerpadlá či zlepšenie účinnosti. Zvyšok bude smerovať do ropy, plynu a uhlia.
Ročné investície do obnoviteľných zdrojov energie od roku 2021 stúpli takmer o štvrtinu v porovnaní s rastom pri fosílnych palivách o 15 percent. Zhruba 90 percent investícií do čistej energie pochádza z vyspelých ekonomík a Číny, čo ukazuje na globálne rozdiely medzi bohatými a chudobnými krajinami. Investície do fosílnych palív sú potom stále dvojnásobné oproti úrovni potrebnej na dosiahnutie čistých nulových emisií do polovice storočia.
"Čistá energia sa pohybuje rýchlo - rýchlejšie, ako si mnohí ľudia uvedomujú," povedal výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol. "Na každý dolár investovaný do fosílnych palív teraz pripadá asi 1,7 dolára investovaného do čistej energie. Pred piatimi rokmi bol tento pomer jedna ku jednej."
Investície do solárnych projektov majú tento rok dosiahnuť viac ako jednu miliardu dolárov denne, za celý rok spolu 380 miliárd dolárov. To urobí zo solárnej energie skutočnú energetickú veľmoc, uviedol analytik inštitútu Ember Dave Jones. Podľa neho sa solárna energia stáva najväčším nástrojom na rýchlu dekarbonizáciu ekonomiky. Iróniou však je, že niektoré z miest, kde je najviac slnečných dní, majú najnižšiu úroveň investícií do solárnej energie.
Investície do nových dodávok fosílnych palív sa tento rok podľa odhadu zvýšia o šesť percent na 950 miliárd dolárov.
Agentúra Reuters upozornila, že IEA tento rok nezopakovala svoje výzvy z roku 2021, aby investori nefinancovali nové projekty dodávok ropy, plynu a uhlia, ak chce svet do polovice storočia dosiahnuť nulové čisté emisie. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) uviedla, že výzvy IEA na zastavenie investícií do ropy podkopávajú globálnu energetickú bezpečnosť a rast.