Je to naozaj dobrý tréning. Treba vyjsť 279 točitých schodov a dostanete sa takmer na vrchol 60-metrovej najstaršej veternej elektrárne v susednom Rakúsku. Windpark Bruck an der Leitha vyrába zelenú elektrinu pre rakúske domácnosti už vyše 20 rokov.
Z plošiny, na ktorú sme sa dostali, je úchvatný výhľad. Na jednej strane je Bratislava, no na rakúskej strane sú v blízkosti ďalšie vrtule.
Celkovo má náš západný sused vyše 1 300 turbín a vďaka nim vyrábajú približne desatinu svojej elektriny. No jedna vec je priemerná produkcia a druhá okamžitá realita.
Len čo prestane fúkať, turbína sa zastaví a čaká, kým opäť nastane priaznivý vietor. Včera pred 12. hodinou neboli okolnosti naklonené vetru, ale ako povedal Michael Hanneschläger, konateľ spoločnosti Energiepark Bruck an der Leitha, poobede očakávajú lepšie podmienky a listy sa roztočia. To sa aj naplnilo, aj keď s vetrom prišli aj búrky. Tie síce nakrátko zaplavili ulice Bratislavy, no veternej energii neprekážali v produkcii.
Točia sa, len keď fúka
Na dosiahnutie plného výkonu je potrebný vietor so silou 12 metrov za sekundu. Napríklad pri rýchlosti vetra 10 metrov za sekundu má elektráreň výkon len 800 kilowattov, pričom plný chod je 1,8 megawattu.
Vrtule sú od najbližšej obce vzdialené približne 1,2 kilometra. Cestu k nim využívajú, okrem energetikov, aj miestni farmári, ktorí obrábajú polia. Súlad poľnohospodárstva s energetikou je to zjavný.
Obyvateľov pri takýchto stavbách zaujíma, ako z nich môžu profitovať. „Z každej elektrárne dostáva obec do rozpočtu peniaze, pretože ľudia s nimi musia žiť a myšlienka je v tom, že peniaze majú zostať v regióne. Idea je aj znižovanie dosahu fosílnych energií z Ruska,“ povedal Hanneschläger.
Zostáva vám 85% na dočítanie.