Na aktuálnom trhu s developerskými projektmi nájdeme dnes len hŕstku projektov, ktoré by sa svojím vybavením či kvalitou mohli pýšiť nálepkou prémiových. Ak k luxusnému vybaveniu prihodíte aj lukratívnu lokalitu či najvyšší technologický štandard, môžete si za byty v niektorých projektoch pýtať ceny Dubaja. Od prepychu Arabských emirátov má však Slovensko na míle ďaleko – a netýka sa to len nehnuteľností, ale aj výkonnosti ekonomiky a životnej úrovne.
Príkladom môže byť projekt 330 Riverside Crescent v lokalite Bu Kadra v Dubaji. Dvojizbový byt na 14. poschodí s dvoma kúpeľňami a celkovou rozlohou 105 štvorcových metrov by ste si zadovážili za 625 446 eur. Za takmer podobnú sumu sa však predáva napríklad aj trojizbový byt v bratislavskej Vydrici na štvrtom podlaží, pričom cenový rozdiel predstavuje len zhruba sedemtisíc eur.
HN sa preto rozhodli osloviť odborníkov na realitných trh, aby zistili, aká je podľa nich reálna hodnota bratislavských novostavieb, ako sa môže dostať trh opäť do rovnováhy a aký ďalší vývoj na trhu očakávajú.
Sú aktuálne ceny developerských projektov na adekvátnej úrovni?
Rudolf Bruchánik, analytik Bencont Investments
Ceny novostavieb sú na takej úrovni, na akej ich stanovili dopyt a ponuka. Z tohto dôvodu ich považujem za adekvátne situácii, v ktorej sa trh nachádza. Predaj sa síce výrazne spomalil, no aktuálna ponuka, ako aj budúca pripravovaná ponuka je vzhľadom na nedostatok stavebne povolených projektov taká nízka, že na našom trhu nevznikajú dostatočne silné tlaky na to, aby developeri znížili cenu.
Treba si však uvedomiť aj skutočnosť, že rast cien sa zastavil z úrovne dvojciferného rastu a z reálneho hľadiska, čiže očistené o infláciu, ceny novostavieb už výrazne poklesli.
Vladimír Kubrický, analytik ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.