Aktuálne nastalo na trhu ochladenie a niektoré kraje sa boria s dvojcifernými poklesmi cien. Podľa poslednej analýzy portálu Nehnuteľnosti.sk sa ceny dvojizbákov v Starom Meste medziročne prepadli o 10,25 percenta, v Ružinove dokonca o 11,79 percenta. Dokedy bude pokles secondhandov pokračovať?
Pri tejto téme je potrebné ísť o úroveň vyššie a porozprávať sa o dôvodoch aktuálnej stagnácie na trhu. Treba spomenúť, že ceny rástli až do tretieho kvartálu 2022. Po začiatku zvyšovania úrokových sadzieb nenastal veľký pokles cien a hoci sa predaje spomalili, trh nereagoval výraznými zľavami. Ak sa nepozeráme na anekdotické príklady „dvojizbákov v Ružinove“, ale na trh ako taký, podľa oficiálnych dát Štatistického úradu nové nehnuteľnosti prvýkrát klesli v druhom kvartáli 2023, a to v priemere o 3,2 percenta. Pri starších bytoch bol pokles na úrovni 4,1 percenta. Nejde tak o zásadný prepad na trhu.
Treba si však uvedomiť, že ide o nominálny pokles a reálny pokles je vyšší. Uvediem príklad, ak vzrástla cena masla o 15 percent, ceny práčok o 20 percent a byty poklesli o tri percentá, v skutočnosti poklesli o výrazne viac ako tri percentá. Vraciam sa teda k tomu, čo som hovoril už pred rokom, že by ľudia nemali čakať na veľký nominálny pokles cien bytov, ale na ten reálny.
Čo to znamená pre kupujúceho?
Pre kupujúceho to znamená, že ak ste chceli pred rokom kúpiť trojizbový byt s dvestotisícovou hypotékou, tak ste ho mohli na začiatku minulého roka dostať s úrokovou sadzbou 1,25 percenta. Vaša splátka tak predstavovala približne 730 eur mesačne. Avšak dnes, pri sadzbe 4,5 percenta sa splátka pohybuje na sume 1 109 eur, takže ak ste čakali s kúpou so zámerom ušetriť, tak ste na dvestotisícovom byte ušetrili šesťtisíc eur, ale le...
Zostáva vám 85% na dočítanie.