Hoci ide nateraz o nevyliečiteľné ochorenie, dobrou správou je, že aj pacient s diabetom môže viesť plnohodnotný život, že môže až v 70 percentách ovplyvniť svoj zdravotný stav a správnou životosprávou môže výrazne spomaliť priebeh ochorenia alebo zabrániť vzniku zdravotných komplikácií, ktoré cukrovka spôsobuje. Ide o kardiovaskulárne problémy, poškodenie obličiek, zvýšené riziko mozgovej príhody, problémy s nervami či so zrakom. Pre diabetikov je k dispozícii dostupná a účinná liečba a široká škála zdravotníckych pomôcok, ktoré mu výrazne uľahčujú život s týmto ochorením.
Desatoro diabetika
1. Pri diabete je kľúčové včasné začatie liečby, preto nepodceňujte preventívne prehliadky, ktoré môžu odhaliť začínajúce ochorenie.
2. Ustrážte si hmotnosť – vaša hmotnosť by mala byť v norme alebo maximálne v miernej nadváhe. Ideálne je zbaviť sa každého kila navyše buď znížením množstva prijímanej stravy, alebo aktívnejším pohybom. Vzorec na udržanie váhy je jednoduchý – prijať za deň len toľko energie, koľko spálite.
3. Hýbte sa – aj malé fyzické aktivity sú lepšie ako žiadne. Nájdite si pohyb, ktorý vám najviac vyhovuje, na začiatok stačí aj 30-minútová svižná prechádzka denne. Pohyb je v prevencii i pri liečbe diabetu kľúčový a nenahraditeľný.
4. Znížte spotrebu soli – pri diabete totiž neplatí to známe „soľ nad zlato“. Naučte sa soliť omnoho menej ako doteraz, jedlá sa dajú vynikajúco dochutiť aj bylinkami a inými prísadami.
5. Zvýšte spotrebu zeleniny – tá pomôže znížiť celkový príjem kalórií a obsahuje množstvo potrebných živín.
6. Dbajte na pestrosť a pravidelnosť stravy – vyhýbajte sa sladkostiam, alkoholu, dajte prednosť rastlinným tukom, dodržiavajte pitný režim.
7. Pravidelne si merajte hladinu cukru – pomôže vám to pri zostavovaní optimálneho jedálnička. Všímajte si, ktoré jedlá spôsobujú veľký vzostup hladiny cukru a vytvorte si zápisník s receptmi, ktoré vám prospievajú.
8. Vyhýbajte sa úrazom – sledujte aj drobné rany na koži, ich liečbu môže skomplikovať infekcia, na ktorú sú diabetici náchylnejší.
9. Dôverujte svojmu lekárovi – pri manažmente liečby sa riaďte jeho odporúčaniami a absolvujte pravidelné kontroly, aby ste svoj cukor mali stále pod kontrolou.
10. Zadovážte si „Tanier diabetika“ – v spolupráci s odborníkmi participovala na ňom aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. Edukačná pomôcka má podobu troch názorných zošitov zostavených na báze troch schém stravovania, a to podľa energetickej hodnoty a obsahu cukrov v jednotlivých porciách jedla. Pomôže vám vyskladať si každé z denných jedál na tanieri podľa vlastného výberu, chuti a v súlade s vašimi metabolickými možnosťami a potrebami.
(zdroj: vszp.sk)