Niekto chce prerušovaným pôstom schudnúť, pretože je to veľmi jednoduchý a účinný spôsob, ako obmedziť kalórie a spaľovať tuky. Iní to robia pre metabolické prínosy pre zdravie, pretože môžu zlepšiť rôzne rizikové faktory. Sú známe aj dôkazy, že prerušovaný pôst predlžuje dĺžku života.
Nejde o diétu, ale životný štýl
Intermittent fasting alebo prerušovaný pôst je skôr spôsob stravovania ako klasická diéta. Jeho hlavná myšlienka spočíva v tom, že keď necháte telo dostatočne oddýchnuť od jedla, siahne do tukových zásob. Neznamená to však, že budete jesť úplne čokoľvek a po pár hodinách bez jedla zázračne zhodíte.
Nebudete musieť jesť niekoľkokrát za deň, dokonca nebudete chcieť možno ani raňajkovať a s prehľadom vám postačí jedno jedlo denne. Máte pocit, že to nie je možné? Omyl! Opak je pravdou, pretože telo sa vráti späť k svojej prirodzenosti a nebude potrebovať neustále dopĺňať zásoby. Organizmus si vie poradiť s hladovaním, ale s nadbytkom jedla je to už horšie.
Počúvajte svoje telo
Znížením príjmu kalórií by všetky uvedené metódy mali spôsobiť chudnutie, pokiaľ to nekompenzujete tým, že budete jesť oveľa viac počas obdobia jedla. Mnoho ľudí považuje metódu 16/8 za najjednoduchšiu a najudržateľnejšiu. Dajte však vždy práve na svoje telo a počúvajte ho. Keď vyženiete nešváry a známe občasné chúťky z hlavy, čo je niekedy najťažšie, máte vyhrané! Telo si samo začne pýtať správnu dávku jedla a určité potraviny.
Prečo práve pôst?
Ľudia sa postia už tisíce rokov. Niekedy to z nedostatku jedla ani inak nešlo. Inokedy k takému rozhodnutiu viedli náboženské dôvody. A niektorí ľudia sa zase rovnako ako napríklad zvieratá často postia, keď sú chorí a necítia sa vo „svojej koži“.
Ľudské telo je veľmi dobre vybavené na to, aby zvládlo dlhšie obdobie bez jedla. Keď nejaký čas nebudete jesť, budú sa vám meniť v tele najrôznejšie procesy, aby váš organizmus mohol prospievať v období hladovania. Súvisí to s hormónmi, génmi a dôležitými procesmi nápravy buniek. Keď ste nalačno, dosiahnete významné zníženie hladiny cukru v krvi a inzulínu.
Pre koho nie je vhodný
Prerušovaný pôst určite neskúšajte u detí, v tehotenstve alebo počas dojčenia. Nebude vhodný ani pre niekoho, kto si prešiel akoukoľvek poruchou príjmu potravy.
Metódy prerušovaného pôstu
Existuje niekoľko rôznych spôsobov vykonávania prerušovaného pôstu, takže budete mať na výber. Čo majú spoločné? Všetky zahŕňajú rozdelenie dňa alebo týždňa na obdobie jedla a pôstu. Počas obdobia pôstu jete buď veľmi málo, alebo vôbec nič.
Metóda 16/8: Nazýva sa tiež protokol Leangains, vynecháva raňajky a má obmedzenie denného obdobia jedla na 8 hodín, napríklad 13 – 21 hodín. Potom sa postíte 16 hodín.
Eat-Stop-Eat: Ide o 24-hodinový pôst, raz alebo dvakrát týždenne, napríklad tým, že jeden deň nejete od večere až do večere nasledujúceho dňa.
Diéta 5:2: V tejto metóde skonzumujete iba 500 – 600 kalórií v dvoch za sebou idúcich dňov v týždni, ale zvyšných 5 dní jete normálne.
Výhodou prerušovaného hladovania je:
– príjemná strata telesného tuku
– zvýšenie energie
– omladenie organizmu
– zlepšenie pamäti, koncentrácie
– zníženie rizika ochorení srdca a rakoviny
– odvrátenie degeneratívnych ochorení, ako sú parkinson a alzheimer