Štúdie už dávno preukázali, že chôdza je pre diabetikov a vlastne pre všetkých ľudí, prospešná. Má len samé plusy, či už je reč o kardiovaskulárnom systéme, hladine cholesterolu, celkovej kondícii, alebo napríklad psychickom stave.
Zároveň sa dnes na chôdzu používa množstvo odborných aj módnych termínov. Zdanlivo je to stále obyčajný pohyb. Rozdiely sú ale v čase trvania a až z toho môžu plynúť aj požiadavky na diabetickú starostlivosť.
Na čo myslieť, keď máte diabetes
- Inzulín so sebou
To už určite vie každý diabetik. Či už vyrážate na kratšiu túru, alebo dlhší trek, naozaj si so sebou vezmite dostatočnú zásobu inzulínu. Vrátane skladovacej krabičky na použitý materiál. Pokiaľ pochodujete v chladnom počasí a teploty sa pohybujú pod bodom mrazu, inzulín majte blízko pri tele. Vo vrecku bundy, nohavíc alebo kabáta. Nie v batohu. Naopak, keď je horúco, lepšie mu bude v batohu. Môžete ho niečím obaliť alebo dať do chladiaceho puzdra.
- Majte glukomer a prúžky
Najmenej na prvé cesty sa nevydávajte sami. Načúvajte svojmu telu a častejšie si merajte hodnoty. Pokiaľ používate senzor, pre istotu si so sebou vezmite jeden náhradný. Tiež môžete zvážiť fixáciu pomocou obväzu alebo tejpu. Na kontrolu so sebou vždy majte glukomer a testovacie prúžky, ktoré je dôležité udržiavať v teple.
- Vodu zoženiete na mieste
Skutoční expediční machri hovoria, že je nezmysel ťahať vodu so sebou a je lepšie si zaobstarať vodný filter. A to hlavne vtedy, ak idete na dlhšiu turistiku, pretože by ste v batohu nemali skoro nič iné len vodu. Nediabetici to z podobného dôvodu nemusia preháňať ani s jedlom.
- Diabetik by si mal jedla vziať dosť
U diabetikov je samozrejme situácia úplne iná. Počas cesty možno budete musieť zjesť viac sacharidov ako obyčajne. Namáhavé túry vyžadujú až ich dvojnásobný príjem. Odporúčajú sa celozrnné potraviny, ako je chlieb, cestoviny a raňajkové cereálie. Celé zrná sa trávia pomalšie, poskytujú stabilnejšiu hladinu energie a vláknina spomaľuje vstrebávanie do vašich buniek.
TIP
Pokojne si môžete zobrať balenie sušeného mäsa alebo napríklad obyčajnej klobásy, proteín je na dlhších trekoch neoceniteľný. Telu pomôže udržiavať a budovať svalovú hmotu a tiež poskytne na trávenie niečo iné ako len sacharidy. To stabilizuje aj hladinu krvného cukru.
- Pozor na nadmorskú výšku
Vo vysokej nadmorskej výške sa vám môže zahustiť krv v dôsledku dehydratácie. Telo tiež vyplavuje viac cukru a zvyšuje sa riziko hypoglykémie. Dbajte na pitný režim a častejšie monitorujte glykémiu. Majte pri tom na pamäti, že niektoré glukomery môžu vo vyššej nadmorskej výške odčítať nižšie hodnoty. Napríklad, čítačka aj senzor FreeStyle Libre fungujú bez problémov do výšky 3048 metrov nad morom.
(zdroj: freestylelibre.cz, unb.sk)