Prezradíme vám, ako sa stravovať, aby ste sa dostali k vytúženému cieľu.
Poďme ale po poriadku. Aby sme vám mohli dať tie právne tipy, ako zhadzovať nadbytočné kilogramy, mali by ste vedieť, že v diéte tajomstvo úspechu nenájdete. Naopak, vaše stravovanie by malo byť pestré a výživné. Aj keď sa dnes lekári, dietológovia či poradcovia výživy nedokážu celkom zjednotiť, v čom tajomstvo zdravej výživy spočíva, dietologička MUDr. Eva Smíšková má v tom jasno. „Som jednoznačným zástancom stravy čo najprirodzenejšej, najjednoduchšej, s výrazným obmedzením sacharidov, obilnín a priemyselne spracovaných potravín s dostatkom zeleniny, kvalitných bielkovín a tukov. Takáto strava je nutrične vyvážená, vhodne vplýva na naše trávenie a aj metabolizmus.“
ÁNO zelenine, mäsu, vajíčkam
Pýtate sa, ako by teda mal vyzerať váš jedálny lístok? „Pri redukcii hmotnosti odporúčam konzumovať zeleninu, a to surovú, dusenú, pripravovanú na pare či varenú,“ radí MUDr. E. Smíšková. Do jedálnička si s pokojným svedomím môžete zahrnúť kvalitné mäso, ideálne z domácej produkcie. „Môže byť kuracie, morčacie, hovädzie, králičie. Výborným zdrojom bielkovín a živín sú vajíčka, zakysané neodtučnené mliečne výrobky a syry, no a, samozrejme, ryby. Pripravené by mali byť na olivovom či kokosom oleji,“ hovorí lekárka.
NIE sladkostiam, pečivu, prílohám
Vzdať sa sacharidov nebude pre vás diabetikov určite problém. Udržiavať chuť na sladké je aj v popise vašej diagnózy, takže držíme vám palce, aby ste ju aj naďalej ustrážili. Tento fakt potvrdzuje aj dietologička E. Smíšková: „Potrebné je úplne sa vzdať keksíkov, tyčiniek, sladkého pečiva a sladených nápojov. Ľudia, ktorí túžia schudnúť, by mali výrazne obmedziť chlieb, pečivo, prílohy, ako sú zemiaky, ryža či cestoviny. Aj s ovocím je nutné pri redukcii zaobchádzať veľmi opatrne. Povolený je nanajvýš jeden kúsok denne, aj to v dopoludňajších hodinách.“
(Pokračovanie článku nájdete v časopise Diabetik 7-8/2014.)