Vedci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre a Výskumného centra AgroBioTech pripravujú klinickú štúdiu, ktorá bude skúmať účinok hlivy ustricovitej u pacientov s cukrovkou druhého typu. Štúdia sa začne realizovať v septembri.
V úlohe sú diabetici 2. typu
Vykonávať sa bude na pacientoch s diabetes mellitus druhého typu, čo je získaná, nie vrodená cukrovka najmä u obéznych pacientov. „Dostávať budú výživový doplnok, ktorým je prášok získaný z hlivy ustricovitej. Konzumovať ho budú v enkapsulovanej forme. Štúdia bude zisťovať účinok hlivy ustricovitej na hladiny glukózy v krvi," uviedla Mária Pietová z univezrity.
Na bunkovej úrovni sa už potvrdili účinky
Pietrová ďalej uvádza, že ide o ďalšiu fázu projektu, ktorý realizujú výskumníci z Ústavu výživy a genomiky Fakulty agrobiológie a potravinových zdrojov v spolupráci s Výskumným centrom AgroBioTech a Ústavom záhradníctva Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU. „V klinickej štúdii sa snažíme dokázať, že hliva ustricovitá a betaglukán, ktorý obsahuje, má pozitívny účinok na ľudí, ktorí majú diabetes mellitus 2. typu. Na bunkovej úrovni sa nám to už potvrdilo," uviedla Lucia Gabríny, riaditeľka Výskumného centra AgroBioTech.
V spolupráci s diabetologickou ambulanciou
V laboratóriách už v rámci výskumu podľa Gabríny vyselektovali kmeň hlivy ustricovitej, ktorý bol nutrične najzaujímavejší z hľadiska obsahu bioaktívnych látok i obsahu betaglukánu. Klinická, dvojito slepá a placebom kontrolovaná štúdia sa bude realizovať v spolupráci s diabetologickou ambulanciou. „V štúdii teda budú zahrnutí reálni pacienti. Keďže ide o aplikovaný výskum, odberateľom výsledkov je firma, ktorá výsledky výskumu vie pretaviť do praxe v podobe konkrétnych produktov, v tomto prípade výživových doplnkov, pričom sa bude môcť opierať o výsledky klinickej štúdie," doplnila Gabríny.
(tasr)