Melón cukrový pochádza z rovníkovej oblasti Ázie a Afriky, kde sa vyskytuje aj v rôznych divorastúcich formách. Zaujímavosťou je, že história jeho šľachtenia je známa z Ázie, kde sa pestoval už štyritisíc rokov pred n. l. Znázornený bol aj na kresbách v Pompejach. Z obdobia stredoveku je známe jeho pestovanie v záhradách zámku Cantaluppe, odkiaľ ostalo pomenovanie jedného druhu melónov – kantalupy. O cukrový melón bol veľký záujem aj na Blízkom východe prevažne v islamských krajinách, kde pri tradičných pôstoch, ramadáne, predstavoval náhradnú potravu.
Je veľmi náročný na teplo
Melón patrí medzi jednoročné druhy zeleniny, je veľmi náročný na teplo a vlahu. Obsahuje viac ako 90 % vody, ostatok sú cukry, prítomný je aj betakarotén, menšie množstvo vitamínov skupiny B, minerálne a aromatické látky. V niektorých odrodách je pomerne veľa vitamínu C. V teplých oblastiach nahrádza pitnú vodu aj vypotené minerálne látky. V odbornej literatúre sa uvádza, že má liečivé účinky pri ochorení pečene.
Vhodný na zmrzliny či šaláty
Najčastejšie sa konzumuje v surovom stave bez akejkoľvek úpravy, prípadne len chladený a pokvapkaný citrónovou šťavou. Pri slávnostných príležitostiach môžeme podávať melónové bowle, ktoré pripravíme z nakrájaných kociek melóna, vína a sódovky. Z obidvoch druhov melónov sa môžu pripraviť šaláty s ovocnou šťavou, sladkou smotanou a zmrzlinou.
U nás je viac známy a dovážaný melón vodný, ktorý je afrického pôvodu. Pri pestovaní je menej náročný na vlahu ako melón cukrový. Má tmavozelenú silnú šupku, ktorá bráni vnútornému vyparovaniu a červenú, menej často žltú alebo bielu dužinu. Obsahuje omnoho menej vitamínov ako cukrový a má hlavne občerstvujúci význam. Vysoký obsah vody, ktorý sa pri konzumácii dostáva do ľudského organizmu, priaznivo vplýva na funkciou obličiek. V minulosti sa pre tieto vlastnosti považoval melón za liečivú rastlinu s dietetickými účinkami. Odporúča sa konzumovať aspoň 5 kg ročne na jedného obyvateľa.
Účinky na zdravie
– znižuje hladinu cholesterolu
– zlepšuje imunitu
– prekrvuje mozog
– chráni nervové funkcie
– pomáha pri kŕčoch nôh
– bojuje proti zápalu
– chráni pred parodontózou
– zlepšuje funkciu obličiek
– poskytuje telu hydratáciu
►Šunkový melón
1 ks cukrový melón, 4 plátky šunky, 1/8 l šľahačky, 1 lyžica kečupu so štipkou karí, zelená paprika.
Umytý melón nakrájame na porcie, zbavíme semien a šupky. Z plátkov šunky s melónom urobíme závitky, ktoré ozdobíme pripravenou šľahačkou ochutenou kečupom a karí. Povrch ozdobíme prúžkami zelenej papriky.
►Melónový šalát s fetou
Potrebujeme červený melón, šalátovú uhorku, cherry paradajky, olivy syr feta, lístky bazalky, soľ, mleté čierne korenie a šťava z limetky, olivový olej.
Melón zbavíme šupy a pokrájame na kocky. Uhorku umyjeme a pokrájame na kolieska a tie ešte prekrojíme na 4 časti, paradajky prepolíme, olivy pokrájame na kolieska a syr na kocky (môžeme aj nastrúhať). Všetko v mise spolu premiešame ochutíme koreninami, pokvapkáme olivovým olejom a limetkovou šťavou. Ozdobíme lístkami bazalky.
►Melónový koktail
Rozmixovaný melón, mätové lístky, cukrový sirup, limetková šťava, ľad. Mätové lístky jemne podrvíme, pridáme cukrový sirup, limetkovú šťavu, rozmixovaný melón. Všetko pretrepeme pomocou šejkra a nalejeme do pohárov s ľadom. Pokiaľ máte chuť na alkoholový drink, môžete si kvapnúť z vodky.