Odborníci Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice (UNLP) a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v spolupráci s odborníkmi Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta sprostredkujú dnes (26. mája) záujemcom v priestoroch košickej univerzitnej nemocnice, vyšetrenie pečene zadarmo.
Za vznikom myšlienky projektu SIRIUS stojí bývalý prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti (SHS) doc. MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD. Cieľom projektu pod záštitou spoločnosti je „zmapovať výskyt chorôb pečene na Slovensku. A takisto chceme podchytiť čo najväčšie množstvo ľudí, ktorí majú počiatočné štádiá pečeňových ochorení, ale o nich vôbec netušia,“ uviedol hepatológ prof. MUDr. Peter Jarčuška, PhD., prednosta II. internej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ.
Cirhóza pečene
Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým výskytom chorôb pečene. „Najčastejšou chorobou pečene je nealkoholové stukovatenie pečene, ktorá je často asociovaná s metabolickým syndrómom,“ vysvetlil Peter Jarčuška.
Ako upozornil, najčastejšou príčinou úmrtia na pečeňové choroby je alkoholová choroba pečene. Podľa dostupných údajov je na Slovensku najväčší výskyt dekompenzovanej cirhózy pečene na svete, v úmrtnosti na cirhózu pečene je Slovensko na štvrtom mieste v Európe.
„Cirhóza pečene sa veľmi často vyskytuje v produktívnom veku, v priemere skráti život pacienta o 20 rokov. Nie je teda prekvapením, že úmrtie na cirhózu patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia ľudí v produktívnom veku na Slovensku, čo má nemalé celospoločenské následky,“ dodal profesor Jarčuška.
Preventívne vyšetrenie pečene je určené dospelým. Stačí vyplniť elektronický formulár a zaregistrovať sa.
Skríning
„V rámci skríningového vyšetrenia občania po vyjadrení súhlasu a vyplnení základných informácií o sebe absolvujú základné antropometrické vyšetrenie, odber kvapky krvi, z ktorého vyšetríme základné hepatálne testy a parametre metabolického syndrómu. Súčasťou vyšetrenia je vykonanie elastografie pečene (bezbolestné vyšetrenie, podobné sonografii), ktorou sa zisťuje množstvo väziva v pečeni. Týmto neinvazívnym vyšetrením vieme odhaliť bezpríznakových pacientov so závažným stupňom fibrózy pečene, ako aj pacientov s cirhózou pečene,“ objasnil doc. MUDr. Martin Janičko, PhD., hepatológ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice, ktorý bude vyšetrenia realizovať spolu s MUDr. Svetlanou Adamcovou Selčanovou, PhD. a jej kolegami z FNsP F. D. Roosevelta.
„Projekt sa doposiaľ stretol s veľmi pozitívnym ohlasom. Občania sa doslova húfne snažia cestou existujúcej webovej stránky pátrať po miestach realizácie skríningu. Doposiaľ sme v rámci projektu vyšetrili cca 2 500 občanov, z ktorých 50% má v rámci vyšetrenia zachytenú steatózu (stukovatenie) pečene a u približne 13% sme odhalili pokročilú fibrózu pečene. To sú čísla v porovnaní s EÚ alarmujúce,“ zhrnul hepatológ.
Elastografické vyšetrenie nie je v súčasnosti hradené zo zdravotného poistenia, Projekt SIRIUS však ponúka toto vyšetrenie zdarma.
„Ak počas vyšetrenia v rámci programu SIRIUS zistíme testovanému ochorenie pečene, ponúkneme každému možnosť následnej zdravotnej starostlivosti v hepatologickej ambulancii UNLP Košice,“ uzavrel Peter Jarčuška.