Služba ePN získala Cenu ITAPA 2022 v kategórii Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti. Proaktívne rieši častú životnú situáciu a zapája viaceré inštitúcie, čím postupne napĺňa víziu digitálnej transformácie verejnej správy.
Projekt elektronizoval proces potvrdzovania PN lekármi, automatizoval proces uplatňovania nároku na dávky pri PN poistencami, a nakoniec sprístupnil údaje o PN zamestnávateľom a poistencom Sociálnej poisťovne.
Nahradil papierové potvrdzovanie dočasnej pracovnej neschopnosti a s ním súvisiace preposielanie papierových tlačív od lekára, cez poistenca, jeho zamestnávateľa až po Sociálnu poisťovňu.
Pacient iba navštívi lekára, ktorý potvrdí údaje o pracovnej neschopnosti elektronicky a ďalej sa ide liečiť. Všetko ostatné sa z pohľadu občana ďalej vybaví automaticky. Po štyroch mesiacoch od spustenia projektu je 22 percent všetkých PN už potvrdzovaných elektronicky. To predstavuje takmer 83 000 elektronických potvrdení práceneschopnosti.
Koncom novembra využilo ePN rekordných vyše 1 000 lekárov za jediný deň. Pri počte 125-tisíc vystavených ePN za prvý polrok od spustenia eslužby je už takmer každá štvrtá práceneschopnosť elektronická.
Zjednodušenie
Cenu za najlepší projekt digitalizácie spoločnosti prevzal generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Michal Ilko, za Národné centrum zdravotníckych informácií generálny riaditeľ Peter Lukáč a zástupcovia dodávateľov projektu.
„Elektronická PN významne zjednodušuje poistencovi postup v životnej situácii. Je to prvá služba štátu, kde povinné kroky nemusí vykonať občan, ale celý proces za neho vykonávajú úrady," potvrdil Ilko.
„Elektronická PN je dôkazom toho, že aj štát vie poskytnúť svojim občanom funkčnú a zmysluplnú eslužbu. ePN totiž naozaj zjednodušuje a uľahčuje životy nám všetkým, šetrí čas, znižuje administratívnu záťaž a ukazuje, že ak partneri spolupracujú a nerobia si zle, dokážu naozaj viac,“ hovorí generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč.
„Som hrdý, že ocenenú službu poskytuje práve Národné centrum zdravotníckych informácii a ďakujem všetkým zamestnancom, ktorí sa na tom podieľali a denne podieľajú, ako aj lekárom, ktorí sa rozhodli to vyskúšať. Práca na eslužbe sa jej zavedením do praxe zďaleka nekončí. Až reálne používanie môže eslužbu vyladiť a ja verím, že sa nám to spoločne bude naďalej dariť.“
Prvé čísla
Za prvých 6 mesiacov od spustenia ePN už aspoň jedno elektronické potvrdenie práceneschopnosti vystavilo 1 385 lekárov, prevažne všeobecných lekárov pre dospelých, pričom rekordér ukončil už 415 „epéeniek“.
Najviac lekárov je pripojených v Žilinskom kraji, nasleduje Nitriansky a Banskobystrický, pričom počet lekárov každý mesiac stúpa. Rekordné dni boli 28. a 30. november, keď eslužbu využilo vyše tisíc lekárov za deň (1 013 a 1 005).
Najviac ePN lekári do ezdravia zapisujú v čase medzi 9.00 a 11.00 hodinou, nových ePN pribudne najviac v pondelok, ukončených v piatok, pričom celkový počet vystavených ePN je už 125-tisíc. Takmer každá štvrtá práceneschopnosť je dnes vystavená elektronicky a šetrí prácu lekárom a čas pacientom.
Šéf NCZI v rozhovore pre Zdravotnícke noviny avizoval spustenie novej verzie ePN, ktorá zlepší zrozumiteľnosť chybových hlášok, prinesie zmeny do ukončovania ePN lekárom, ktorý ju nevystavil, a tiež umožní lekárovi vidieť všetky otvorené ePN kapitovaných pacientov.
Jej nasadenie do prevádzky predpokladá v prvom kartáli 2023.